KULTURA
Europejskich Dni Dziedzictwa ciąg dalszy
Muzeum Wsi Kieleckiej i Muzeum Narodowe w Kielcach włączają się w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa. Z tej okazji instytucje przygotowały wystawy: „Polaków drogi wolności 1863 – 1989” i „Moja droga... etnografia. Życie i dzieło Bronisława Malinowskiego” oraz interesujące spotkania.
Pierwszą z wystaw można podziwiać już w niedzielę, 20 września, w Parku Etnograficznym w Tokarni. Jej autorami są dr Justyna Staszewska i dr Hubert Seńczyszyn, pracownicy Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie oddziału Muzeum Wsi Kieleckiej.
– Na ekspozycji przedstawiony został szeroki zakres chronologiczny wystawy pozwalający śledzić losy Polaków począwszy od Powstania Styczniowego, a kończąc na wyborach czerwcowych w 1989 roku. Ukazane tu są wątki ogólnokrajowe i lokalne, ze szczególnym uwzględnieniem zaangażowania mieszkańców polskich wsi, przede wszystkim Kielecczyzny – informuje Edyta Buras-Gierada, główny specjalista Działu Promocji i Marketingu Muzeum Wsi Kieleckiej.
Wystawa podejmuje problematykę wyboru między walką o wolność a zniewoleniem, między dobrem a złem, pomiędzy wartościami, a ich brakiem. Obrazuje zmaganie się wsi z rusyfikacją, represjami podczas II wojny światowej oraz kolektywizacją.
Druga z wystaw, która jest prezentowana na dziedzińcu Dworku Laszczyków w Kielcach pokazuje prace Bronisława Malinowskiego z zakresu etnografii i antropologii społecznej. Jej autorami są dr Małgorzata Imiołek, kierownik Działu Edukacji Etnograficznej oraz dr Krzysztof Karbownik, kierownik Działu Badań Etnograficznych Muzeum Wsi Kieleckiej.
– Prace Bronisława Malinowskiego przyczyniły się do rozwoju nauk społecznych. Jego osiągnięcia były efektem wieloletnich prac i podróży. Opracował on podstawy teoretyczne badań terenowych i rozwinął techniki badawcze. Malinowski był cenionym w skali świata antropologiem i nauczycielem, wykładał na wielu europejskich i amerykańskich uczelniach – relacjonuje Buras-Gierada.
Wystawę będzie można podziwiać do końca miesiąca.
19 września w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa od godziny 12 na Placu Zamkowym potrwa także spotkanie organizowane przez Muzeum Narodowe „Pod Północnym Niebem - Włoscy Artyści W Regionie Świętokrzyskim”.
– Spotkanie będzie miało na celu przedstawienie sylwetek i wybranych dzieł włoskich architektów, którzy żyli i pracowali w historycznej północnej Małopolsce – dzisiejszym regionie świętokrzyskim, powodów ich przybywania z Italii, a także wpływów na kształtowanie architektury regionu – informuje Urszula Kinder, rzecznik Muzeum Narodowego w Kielcach.
Wśród omawianych artystów znajdą się między innymi Santi Gucci, związany z Pińczowem czy Kacper Fodyga, działający w Chęcinach. Wykład poprowadzi dr Paweł Grzesik, kierownik Działu Historii.
Następnego dnia o tej samej godzinie zorganizowane zostanie spotkanie „Sienkiewicz i Siemiradzki. Drogi przyjaźni”, które odbędzie się w Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Poprowadzi je Łukasz Wojtczak.
– W gronie bliskich przyjaciół Sienkiewicza było wielu znakomitych malarzy. Jednym z nich był Henryk Siemiradzki, autor wspaniałych i monumentalnych dzieł o tematyce starożytnej. To on pokazał musłynną kapliczkę Quo vadis, która stała się inspiracją do napisania powieści o początkach chrześcijaństwa – informuje Kinder.