Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Drzeworyty Mrożewskiego ilustracjami do "Boskiej komedii"

czwartek, 27 maja 2021 20:37 / Autor: Beata Kwieczko
Drzeworyty Mrożewskiego ilustracjami do "Boskiej komedii"
Drzeworyty Mrożewskiego ilustracjami do "Boskiej komedii"
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Siedemsetlecie śmierci najwybitniejszego włoskiego poety zwanego "ojcem współczesnego języka włoskiego" stało się okazją do stworzenia wystawy "Poza ramami. Literackie inspiracje w grafice. Dante Alighieri Boska komedia". Ekspozycję można oglądać w Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego w Kielcach.

Wystawa nawiązuje do obchodów Roku Alighieriego, który został ogłoszony przez włoski rząd. Na ekspozycji zaprezentowanych zostało 99 drzeworytów polskiego grafika Stefana Mrożewskiego. Wszystkie grafiki są ilustracjami do "Boskiej komedii", poematu należącego do arcydzieł literatury światowej.

"Boska komedia" to najbardziej znany utwór Dantego. Poeta pracował nad nią od 1308 roku aż do śmierci w 1321 roku. Po raz pierwszy dzieło ukazało się drukiem we włoskim Foligno, w prowincji Perugia w 1472 roku. Polskiego przekładu dokonano w "Bibliotece Warszawskiej" - w 1853 roku ukazały się fragmenty, a wydanie pełne w 1860 roku.

Utwór opowiada o wędrówce poety przez zaświaty: piekło, czyściec i raj. Dante wykorzystał funkcjonujący już wcześniej w literaturze starożytnej i okresu średniowiecza, motyw wyprawy do świata pozagrobowego, do którego wstęp mają tylko umarli. Owa podróż to metafora ludzkiego życia i ludzkiej kondycji. To błądzenie i szukanie odpowiedzi na odwieczne dręczące ludzkość pytania.

"Boska komedia" była i jest źródłem inspiracji dla wielu artystów. Do grona malarzy i grafików, którzy podjęli się trudu zilustrowania dzieła Dantego, należeli m.in. Sandro Botticelli, Federico Zuccari, Wil­liam Blake, Gustaw Doré i Salvatore Dali. Swoje interpretacje włoskiego poematu przedstawiali także polscy artyści, wśród których byli Miłosz Kotarbiński, Konstanty Brandel, Jerzy Panek, Grzegorz Bednarski oraz Stefan Mrożewski.

Wystawę w Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego można zwiedzać do 26 listopada.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO