Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Cysterskim chorałem zaprosili na Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej

niedziela, 07 lipca 2024 19:43 / Autor: Łukasz Czerwiak
Cysterskim chorałem zaprosili na Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej
Cysterskim chorałem zaprosili na Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej
Łukasz Czerwiak
Łukasz Czerwiak

Kielecki Dworzec Autobusowy, średniowieczny refektarz w Wąchocku, a dzisiaj „kościół za torami” – w tych miejscach odbyły się koncerty promujące V Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej. Impreza rozpocznie się już 15 sierpnia.

W wypełnionym słuchaczami kościele przy ul. Urzędniczej w Kielcach wystąpiła schola Cantorum Minorum Chosoviensis.

– Wykonuje ona różne rodzaje muzyki liturgicznej średniowiecznej i późniejszej, też w konwencji zbliżonej do bizantyjskiej. Dzisiaj usłyszeliśmy program z niedawno wydanej płyty o XIII wiecznym chorale cysterskim. Zespół sam go opracował ze skrawków zachowanych rękopisów, które zachowały się w polskich klasztorach – mówi siostra Hanna Szmigielska, benedyktynka, pomysłodawczyni i organizatorka festiwalu.

Ostatnie wydarzenie promujące tegoroczną edycję odbędzie się 4 sierpnia w kościele dominikańskim w Sandomierzu. Wystąpi tam zespół Trinus. Z kolei pierwszy koncert w ramach Świętokrzyskich Dni Muzyki Dawnej zaplanowano na 15 sierpnia.

– Założeniem festiwalu jest promocja zabytków ziemi świętokrzyskiej poprzez odpowiednią dla nich muzykę. Za każdym razem staramy się odkrywać nowe miejsca. W tym roku zapraszamy do Młodzaw Małych, gdzie jest fantastyczna bazylika barokowa, która ma niesamowitą historię. Będziemy także w katedrze i Kościele Akademickim w Kielcach, a także na Karczówce – dodaje siostra Szmigielska.

Zobacz pełen harmonogram imprezy.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO