Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

KULTURA

Co w tym roku w Muzeum Wsi Kieleckiej?

środa, 17 lutego 2021 12:47 / Autor: Beata Kwieczko
Co w tym roku w Muzeum Wsi Kieleckiej?
Co w tym roku w Muzeum Wsi Kieleckiej?
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Jedenaście imprez folklorystycznych, piętnaście wystaw czasowych, konferencje naukowo-historyczne oraz nowości wydawnicze zaplanowało na 2021 rok Muzeum Wsi Kieleckiej. W lipcu otwarte zostanie też oficjalnie Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, które podlega Muzeum.

Jak informuje Tadeusz Sikora, dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej, najważniejszym zadaniem, które zostało zaplanowane na ten rok jest umożliwienie zwiedzania Mauzoleum w Michniowie. Obiekt ma być udostępniony turystom w drugiej połowie marca, ale oficjalne otwarcie zostało zaplanowane na 12 i 13 lipca. Pierwszego dnia do Michniowa ma przyjechać para prezydencka. Drugiego w uroczystościach wezmą udział mieszkańcy.

 – W późniejszym czasie planujemy też wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej zorganizować konferencję historyczną "Wieś polska podczas II wojny światowej". Do tej pory zgłosiło się już 25 prelegentów, dlatego chcemy podzielić ją na dwa dni. Jednego dnia będziemy w Kielcach, drugiego w Michniowie – informuje Tadeusz Sikora.

Dyrekcja zaplanowała także wiele działań w Parku Etnograficznym w Tokarni, gdzie ma się odbyć 11 dużych imprez folklorystycznych. Pierwsza już w długi weekend majowy.

– Chcemy zorganizować takie wydarzenia jak "Jawor - u źrodeł kultury", "Święto chleba", "Motopiknik", "Wytopki ołowiu" i "Piknik pszczelarski". Staramy się także o pozyskanie pieniędzy na projekt "Smak gęsiny", który odbyłby się w Tokarni. Skansen rozszerzy też swoją ofertę o nowe zabawy i gry terenowe np. "Życie w chłopskim gospodarstwie" "Podchody" i "Podążając za legendą" – wylicza dyrektor.

W planach są też wystawy czasowe. Do weekendu majowego w Dworku Laszczyków będzie czynna ekspozycja o Janie Pawle II. Oprócz niej w tym roku będzie można zwiedzać tu jeszcze cztery inne, pięć odbędzie się w Parku Etnograficznym w Tokarni, a sześć w Mauzoleum w Michniowie.

Duzy nacisk zostanie położony także na działalność wydawniczą Muzeum.

– Na najbliższe półrocze jest zaplanowane wydanie "Kieleckiej Teki Skansenowskiej nr 4", prezentującej dorobek naukowy pracowników Parku Etnograficznego w Tokarni i "Wieś polska w czasie II wojny światowej", tworzony przez pracowników Mauzoleum. W I półroczu ma się ukazać również publikacja "Chłopskie budownictwo kamienne na kielecczyźnie od połowy XIX wieku do lat 50. XX wieku" autorstwa dr Imiołek – informuje dyrektor Sikora.

Oprócz tego pojawi się również wydawnictwo "Miniona wieś w obiektywie Kieleckiej Szkoły Krajobrazu".

Na część działań Muzeum Wsi Kieleckiej chce pozyskać dofinansowanie z różnych instytucji, m.in. Ministerstwa Kultury i Urzędu Marszałkowskiego.

– Budżet projektów, na które złożyliśmy wnioski wynosi 667 tysięcy złotych, a chcielibyśmy uzyskać 440 tysięcy – informuje dyrektor.

Jednym z wniosków, który już został zaakceptowany jest projekt badawczy "Straty obiektów sakralnych diecezji kieleckiej w czasie II wojny światowej - zasoby Archiwum Diecezjalnego w Kielcach". Jego wartość wynosi ponad 31 tysięcy złotych. Projekt będzie realizowany przez dwa lata i zakończy się publikacja oraz wystawą.

W tym roku udało się pozyskać również dofinansowanie na prace remontowe w Tokarni i Dworku Laszczyków, a skansen wzbogaci się o nowe obiekty. Nowość to zakup systemu biletowego, który zostanie zainstalowany w Tokarni. Jego celem będzie odciążenie kas oraz zmniejszenie kolejek.

Muzeum zaplanowało także udział w targach branżowych.

Dodajmy, że obecnie dobiegają końca prace przy zabytkowej Zagrodzie Czernikiewiczów w Bodzentynie, gdzie m.in. zostały zamontowane sanitariaty.

– Obiekt został wyłączony z użytkowania prawie dwa lata temu. Chcemy go ożywić, bo jest on naprawdę ciekawy i znajduje się na ważnym szlaku turystycznym naszego regionu – mówi Tadeusz Sikora.

Obiekt zostanie otwarty prawdopodobnie w weekend majowy.

Nowy numer!
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO