Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KULTURA

Co nurtuje dokumentalistów? Dowiemy się w KCKu

czwartek, 17 listopada 2016 16:06 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz

Konflikty zbrojne, kryzys migracyjny, niepełnosprawni oraz sprawy szarej codzienności – taka tematyka wciąż nurtuje twórców filmowych. O tym można się przekonać przeglądając program XXII Festiwalu Form Dokumentalnych Nurt. A ten rozpocznie się już w przyszłym tygodniu w Kieleckim Centrum Kultury. W sumie zobaczymy 29 produkcji podzielonych na dziewięć pokazów tematycznych. Festiwal otworzy wernisaż wystawy zdjęć Benedykta Jerzego Dorysa, który uwiecznił na fotografiach popularnych w latach 30. ub. wieku aktorów. Prace będzie można zobaczyć w poniedziałek o godzinie 19 w Galerii Winda. Robert Wieczorek z impresariatu Kieleckiego Centrum Kultury mówi, że tematyka dawnego polskiego kina zawsze cieszy się zainteresowaniem publiczności, co można było zaobserwować podczas letnich imprez instytucji. 

- Zaskoczyło nas to, jak wielu z państwa chciało oglądać te filmy. Pokazywaliśmy „Pana Tadeusza w reżyserii Ordyńskiego czy „Księżną łowicką”, a teraz sięgamy do fotografii gwiazd teatrów, kabaretów z okresu międzywojennego – mówi Robert Wieczorek z KCKu. 

Pokazy filmów zakwalifikowanych do festiwalowych pokazów rozpoczną się we wtorek 22 listopada i potrwają 3 dni. Produkcje poruszają tematy polityczne, społeczne czy związane z konfliktami na Ukrainie czy w Syrii. Gala finałowa Nurtu odbędzie się w piątek 25 listopada na małej scenie KCK. Wtedy też poznamy najlepsze tytuły zdaniem publiczności i jury. Na koniec wyświetlony zostanie dokument „Koziejka” w reżyserii Edyty Ruszkowskiej. Obraz poświęcony jest niedawno zmarłemu Andrzejowi Koziei, który był związany z Nurtem. Na wszystkie filmowe seanse wstęp jest wolny a szczegóły programu znajdziemy na stronie festiwalnurt.pl.

Nowy numer!
46/2020 46/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO