Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Co jest grane w muzeum?

sobota, 27 lutego 2016 23:16 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
Co jest grane w muzeum?
fot. Dariusz Skrzyniarz
Co jest grane w muzeum?
fot. Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz

„W co jest grane” w Muzeum Zabawek i Zabawy? - O to chodzi, że we wszystko – mówi Marcin Gawliński, muzealny kustosz. Nowa wystawa w centrum Kielc jest gratką dla miłośników spotkań przy planszówkach.

Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach odsłoniło wystawę 200 gier planszowych, karcianych czy towarzyskich. Drugie tyle czeka w magazynie instytucji. Ekspozycja przez cały rok będzie odświeżana. Niektóre tytuły znikną z gablot a zastąpią je wcześniej nie pokazywane.

Wystawa prezentuje zbiory muzeum, kolekcje pasjonatów oraz tytuły pozyskane od największych graczy na rynku planszówek, takich jak wydawnictwo Granna, Egmont czy Rebel. Znajdziemy na niej zarówno klasyki jak i hity czasów obecnych. - Z nowoczesnych gier możemy wymienić Smallworda, CV, Podaj cegłę, Warhammer 40 000, Battlestar Galactica, czyli gra, która powstała na podstawie serialu – wylicza w nieskończoność wręcz Marcin Gawliński. Zwiedzając wystawę lata dzieciństwa można powspominać oglądając chociażby jedno z wydań Chińczyka.

Gry prezentowane na wystawie kierowane są do różnych odbiorców. - To dość zróżnicowany podział. Mamy gry rozrywkowe, familijne, strategiczne. One w większości opierają się na pewnej losowości. Zależnie od tytułu, losujemy kartę lub decyduje rzut kostką albo jedno i drugie. Przeciwieństwem są szachy, gdzie liczy się logika. Podobnie jest w przypadku Mahjonga czy Domino – mówi kustosz i dodaje, że zasady różnych gier przez dziesiątki lat są niezmieniane.

Za najstarszy wystawiany tytuł można uznać Tabulę Lusorię, czyli strategiczną grę starożytnych Rzymian. W muzeum została zaprezentowana reprodukcja, dzięki której można się zapoznać z jej zasadami.

Odwiedzający wystawę „W co jest grane?” w praktyce mogą wypróbować kilka gier. Przy wejściu do sali można zagrać w prostą i przyjemną planszówkę Pędzące Żółwie oraz polskiego Superfarmera. Druga z wymienionych została opracowana przez profesora Karola Borsuka w 1943 roku pod nazwą Hodowla zwierzątek.

Ekspozycja będzie prezentowana do 26 lutego przyszłego roku.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO