Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KULTURA

"100 100-latków na 100-lecie". Publikacja już gotowa

wtorek, 20 października 2020 13:28 / Autor: Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Muzeum Wsi Kieleckiej zachęca do oglądania filmu nagranego przez Ośrodek Pamięci i Przyszłości z Wrocławia, który opowiada o etapach tworzenia publikacji podsumowującej projekt "100 100-latków na 100-lecie". Placówka brała w nim czynny udział.

– Zostaliśmy poproszeni o przeprowadzenie wywiadów ze stulatkami z regionu świętokrzyskiego. Naszym zadaniem było odszukanie takich osób, nawiązanie z nimi kontaktu i przeprowadzenie rozmowy w oparciu o kwestionariusz przygotowany przez ośrodek – informuje Krzysztof Karbownik, kierownik działu badań etnograficznych w Muzeum Wsi Kieleckiej.

Pytania, które znalazły się w kwestionariuszu były podzielone na cztery okresy: odzyskanie niepodległości, dwudziestolecie międzywojenne, okres wojny oraz czasy powojenne i dotyczyły przede wszystkim życia codziennego.

– Muzeum przeprowadziło w ramach tego projektu trzy wywiady. Jego pracownicy rozmawiali z Leonem Kaletą, Heleną Boczek z Sorbina i Stanisławą Kogut z Ostrowca Świętokrzyskiego. Dodatkowo zrobiliśmy kopię materiałów, którymi te osoby dysponowały, np. fotografii i dokumentów ukazujących ich życie – mówi Krzysztof Karbownik.

W publikacji przygotowanej przez Ośrodek Pamięci i Przyszłości z Wrocławia znalazły się niezwykłe fotografie oraz poruszające wywiady ze stulatkami z całego kraju. Zbiór życiorysów świadków historii pozwolił ukazać wartości i przełomy, które budowały polską tożsamość narodową od 1918 roku.

Film mówiący o publikacji można obejrzeć TUTAJ.

Nowy numer!
47/2020 47/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO