Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Żonkile posadzone. Rozpoczęła się kolejna edycja kampanii Pola Nadziei

wtorek, 10 października 2017 15:29 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
Żonkile posadzone. Rozpoczęła się kolejna edycja kampanii Pola Nadziei
Żonkile posadzone. Rozpoczęła się kolejna edycja kampanii Pola Nadziei
Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz

Symbolicznym zasadzeniem cebulek żonkili przy hospicjum na kieleckim Czarnowie rozpoczęła się kolejna edycja kampanii Pola Nadziei. Oprócz tego kilka tysięcy kwiatów posadzonych zostanie przy szkołach w regionie i na pasie zieleni przy ulicy Warszawskiej w Kielcach. To akcja, której celem jest promowanie opieki paliatywnej. Z jednej strony chodzi o edukację społeczeństwa, z drugiej pozyskiwanie funduszy na opiekę dla szczególnie potrzebujących. 

Wiosną kwitnące rośliny zostaną ścięte i będą rozdawane przez wolontariuszy, którzy wezmą udział w zbiórce pieniędzy na prowadzenie Hospicjum imienia św. Matki Teresy z Kalkuty. Tradycyjnie zorganizowane zostaną także przedsięwzięcia informujące o działalności placówki. Gros działań Caritas Diecezji Kieleckiej kieruje do młodzieży, dzięki czemu młodsze pokolenie dowiaduje się czym są hospicja i dlaczego są tworzone. - W ten sposób budzi się wrażliwość na potrzeby osób chorych i cierpiących - mówi ksiądz Krzysztof Banasik, wicedyrektor Caritas Diecezji Kieleckiej. - Wiele środowisk zwraca się do nas z pytaniem o to, jak mogą wesprzeć hospicjum. Oczywiście jednym z celów kampanii jest pozyskiwanie funduszy dlatego, że potrzeby tej placówki wciąż są duże. Zużywa się aparatura, środki medyczne na bieżąco są potrzebne. Funduszy z NFZ nie starcza na wszystko, więc dzięki zbiórkom jesteśmy w stanie zapewnić bezpłatną opiekę – mówi ks. Krzysztof Banasik.

Obecnie pod opieką hospicjum w Kielcach znajduje się 28 pacjentów. Ponadto w części opiekuńczo-leczniczej przebywa 16 podopiecznych. Personel medyczny wspiera kilkudziesięciu wolontariuszy – głównie młodzi ludzie.

- Wolontariusze udzielają się zarówno bezpośrednio przy pacjentach, jak i przy różnych akcjach. Ta pomoc jest niezbędna. Dziękuję moim wolontariuszom, że są i zapraszam kolejnych - mówi Angelika Steciak, koordynator wolontariatu hospicyjnego. - Cechą każdej osoby, która chce pomagać jest niewątpliwie empatia. Liczy się też chęć niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. To warunek by spełnić się w wolontariacie. A pomoc w hospicjum wcale nie musi być trudna. Przygotowujemy wolontariuszy pod kątem specjalistycznych szkoleń z lekarzem i pielęgniarką. Pilnujemy też tego, aby wolontariusze odpoczywali, dbali o siebie i patrzyli też na swój dobrostan – mówi Angelika Steciak.

Kampania Pola Nadziei jest organizowana w wielu polskich miastach. Ogólnokrajowy wymiar przybrała w 2003 roku. Od lat symbolem akcji jest żonkil.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO