KOŚCIÓŁ
Żonkile posadzone. Kolejna edycja akcji Pola Nadziei
W Hospicjum im. św. Matki Teresy z Kalkuty w Kielcach zainaugurowano IX edycję kampanii "Pola Nadziei 2018/2019". Uroczystość rozpoczęła Msza Święta pod przewodnictwem księdza biskupa Andrzeja Kalety. Jak co roku wolontariusze posadzili cebulki żonkili na rabatce przy Hospicjum, aby na wiosnę podarować kwiaty czynnym ofiarodawcom w czasie zbiórek prowadzonych przez wolontariuszy na potrzeby placówki.
Oprócz tego kilka tysięcy kwiatów posadzonych zostanie przy szkołach w regionie i na pasie zieleni przy ulicy Warszawskiej w Kielcach. To akcja, której celem jest promowanie opieki paliatywnej. Z jednej strony chodzi o edukację społeczeństwa, z drugiej pozyskiwanie funduszy na opiekę dla szczególnie potrzebujących. -Akcja uwrażliwia, na wielkie potrzeby, które istnieją w naszym społeczeństwie. Coraz więcej osób jest kierowanych do takich zakładów jak tutaj. My powinniśmy się pochylać nad potrzebującymi, każdy z nas może się znaleźć w podobnej sytuacji. Bardzo się cieszę, że mnóstwo ludzi młodych chce pomagać drugiemu człowiekowi - podkreślił biskup Andrzej Kaleta.
Ksiądz Stanisław Słowik, dyrektor Caritas Diecezji Kieleckiej podkreślił, że dzięki dziewięciu edycjom akcji i wsparciu wolontariuszy udało się podjąć mnóstwo działań. -W pierwszym etapie skupialiśmy się głównie na budowie hospicjum stacjonarnego, dzięki zaangażowaniu wolontariuszy 40 osób może dziś regularnie korzystać ze stałej intensywnej opieki. W najbliższym czasie chcielibyśmy skoncentrować się na urządzeniu terenu rekreacyjnego przy hospicjum. Mamy nadzieję, że uda się stworzyć kącik, w którym chorzy mogliby zaczerpnąć świeżego powietrza i spędzać czas w innej przestrzeni, nie tylko na szpitalnych łóżkach - dodał ksiądz Słowik.
Posadzone dziś rośliny zostaną ścięte i będą rozdawane przez wolontariuszy, którzy wezmą udział w zbiórce pieniędzy na prowadzenie Hospicjum. Tradycyjnie zorganizowane zostaną także przedsięwzięcia informujące o działalności placówki. Gros działań Caritas Diecezji Kieleckiej kieruje do młodzieży, dzięki czemu młodsze pokolenie dowiaduje się czym są hospicja i dlaczego są tworzone. -Żonkil jest symbolem nadziei oraz zwycięstwa miłości nad śmiercią. Chcemy się solidaryzować z osobami chorymi. Wiele środowisk zwraca się do nas z pytaniem o to, jak mogą wesprzeć hospicjum. Oczywiście jednym z celów kampanii jest pozyskiwanie funduszy dlatego, że potrzeby tej placówki wciąż są duże. Zużywa się aparatura, środki medyczne na bieżąco są potrzebne - podkreśla Anita Grzesik koordynator wolontariatu hospicyjnego.
Kampania Pola Nadziei jest organizowana w wielu polskich miastach. Ogólnokrajowy wymiar przybrała w 2003 roku. Od lat symbolem akcji jest żonkil.
https://emkielce.pl/kosciol/zonkile-posadzone-kolejna-edycja-akcji-pola-nadziei#sigProGalleria8021312ffd