Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KOŚCIÓŁ

Zagrali dla duszy

środa, 23 grudnia 2015 11:09 / Autor: Janusz Majewski
Janusz Majewski

W kościele pw. Trójcy Świętej w Ćmińsku odbył się koncert kameralny, podczas którego wystąpili solista Krzysztof Korban (akordeon) i Chór Kameralny „Portamento” ze Starachowic pod dyrygenturą Bożeny Magdaleny Mrózek. Parafianie z Ćmińska i inni mieszkańcy gminy Miedziana Góra mieli okazję usłyszeć muzykę sakralną i utwory muzyki klasycznej.

W pierwszej części koncertu wystąpił Krzysztof Korban, znany kielecki akordeonista, absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, laureat konkursów akordeonowych w Polsce i za granicą. Solista zaprezentował utwory J.S.Bacha, I.Albeniza i W.Siemionowa.

W drugiej części programu usłyszeliśmy występ Chóru Kameralnego „Portamento”, który istnieje od 1992 roku, a działa przy Młodzieżowym Domu Kultury w Starachowicach. Jego założycielką i dyrygentką jest Bożena Magdalena Mrózek. Chór uczestniczy w przeglądach i konkursach muzyki sakralnej i świeckiej w Polsce i za granicą. W Ćmińsku przedstawił kilkanaście utworów o tematyce sakralnej z epoki późnego średniowiecza i renesansu, m.in. pieśni Maryjne, psalmy i pieśni adwentowe, w tym pochodzące z XIV wieku utwory katalońskie „Laudemus virginem” i „Cuncti simus concanentes”, anonimową pieśń „Radości wam powiedam” z XV wieku pochodzącą ze zbioru „Pieśni Łysogórskie”, czy utwór z XIII wieku „Santa Maria, strela do Dia” autorstwa Alfonsa X Mądrego, króla Kastylii.

Koncert kameralny w Ćmińsku zorganizowało Świętokrzyskie Stowarzyszenie „MUZYKA” z inicjatywy wójta gminy Miedziana Góra Zdzisława Wrzałki i proboszcza parafii pw. Trójcy Świętej księdza Janusza Marca.

Tag:
Nowy numer!
46/2020 46/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO