Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Z Krzyżem na Karczówkę

piątek, 12 kwietnia 2019 21:38 / Autor: Michał Łosiak
Z Krzyżem na Karczówkę
Fot. Weronika Grela
Z Krzyżem na Karczówkę
Fot. Weronika Grela
Michał Łosiak
Michał Łosiak

– Droga jaką podejmujemy to droga nadziei – mówił podczas Mszy Świętej poprzedzającej Drogę Krzyżową na Karczówkę biskup Jan Piotrowski, biskup kielecki. Rozważania, w trakcie najstarszego w naszym mieście nabożeństwa pasyjnego, poprowadziła wspólnota Domowego Kościoła.

Eucharystia, której przewodniczył pasterz naszej diecezji, rozpoczęła się o godzinie 17 w kościele Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Kielcach. W swojej homilii, biskup Jan Piotrowski przedstawił istotę nabożeństwa. – Droga jaką podejmujemy to droga nadziei, nawet jeśli poprowadzi nas przez dramat sądu, cierpienia i krzyża. Nie ma innej drogi do Wielkanocy i tajemnic paschalnych jak tylko ta, która rodzi się w bólach rodzenia, którym jest nawrócenie, a więc wyjście z niewoli zepsucia i grzechu, aby uczestniczyć w chwale i wolności dzieci Bożych – mówił. – Nasz bój o życiowe dobro wciąż trwa. A jeżeli ma być sensowny i owocny to musi być zakorzeniony w głębokiej wierze w Jezusa Chrystusa. Zauważmy, że paradoks naszej ludzkiej natury, ubóstwionej przez podobieństwo do Boga, jest tym, że człowiek nie przyjmuje Dobrej Nowiny jaką niesie mu Jezus Chrystus. Tak też postępowali współcześni Jezusowi. Nasze zachowania są podobne do tych ludzi sprzed dwóch tysięcy lat. Próba ukamienowania Chrystusa powtarza się nieustannie, ale tym razem kamieniami są nasze grzechy, podłości, intrygi, niewierność, obojętność i cała gama ludzkich zaniedbań – dodał biskup kielecki i zaznaczył, że kluczowa dla chrześcijanina jest przyjaźń z Panem Jezusem.

Posłuchaj całej homilii:

Po Mszy Świętej wierni wzięli udział w tradycyjnej Drodze Krzyżowej do Klasztoru na kieleckiej Karczówce. Krzyż niosły poszczególne grupy, m.in. kapłani, siostry zakonne, klerycy, czy ministranci. Rozważania poprowadzili członkowie wspólnoty Domowego Kościoła. – To okazja do zjednoczenia. Patrzymy na nią z pespektywy serca i duchowości, bo ona zbliża nas do Chrystusa. To wielki symbol i okazja do publicznego wyznania wiary, więc jest to również dawanie świadectwa – tłumaczył Jan Gorlicki, który wraz z żoną Beatą stanowi parę diecezjalną Domowego Kościoła.

Jest to najstarsza terenowa Droga Krzyżowa w Kielcach. Czas powstania trasy nabożeństwa datuje się na przełom XVI i XVII wieku.  

(zdjęcia: Weronika Grela)

Modlitwy
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO