KOŚCIÓŁ
Wzdół Rządowy: Kapliczka świętej Barbary odnowiona
Kapliczka świętej Barbary we Wzdole Rządowym odzyskała dawny blask po pracach remontowych. Wszystko dzięki inicjatywie poseł Agaty Wojtyszek i profesor Urszuli Oettingen.
Z ich pomocą gmina Bodzentyn pozyskała pieniądze od Fundacji „Orlen” w ramach projektu „Czuwamy! Pamiętamy!” na renowację kapliczki. Podczas remontu, który kosztował dziesięć tysięcy złotych, wymieniono więźbę dachową, otynkowano i pomalowano ściany oraz uporządkowano otoczenie.
– To było niezwykle ważne przedsięwzięcie. Kapliczka jest miejscem szczególnym. Drogą wojewódzką, przy której ona się znajduje przechodzi Marsz Pamięci Powstańców Styczniowych. Warto było odnowić ten obiekt również dlatego. Renowacji poddawane są również inne miejsca pamięci w gminie Bodzentyn – podkreśla poseł Agata Wojtyszek z Prawa i Sprawiedliwości.
Murowana kapliczka znajduje się w jednym z najpiękniejszych punktów widokowych, skąd rozpościera się wspaniały widok na krajobraz Gór Świętokrzyskich. Pochodzi ona z XIX wieku.
– Świętą Barbarę kojarzymy z górnikami, więc warto się zastanowić dlaczego taka kapliczka powstała akurat w tym miejscu. Od XII wieku te ziemie były własnością biskupów krakowskich. Dbali oni o rozwój gospodarczy. Ten obszar nazywano górami rudnymi ze względu na występowanie rud żelaza. W XVII wieku było tutaj dziesięć kuźnic. Do ich funkcjonowania potrzebny był węgiel drzewny. Mieszkańcy Siekierna wypalali go i wędrowali kilkanaście kilometrów do Parszowa, pełniąc funkcję węglarzy. Musieli przechodzić przez to wzgórze i tam odpoczywali. To oni wznieśli kaplicę świętej Barbary. Niektóre źródła wspominają o wcześniejszym, drewnianym obiekcie – tłumaczy prof. Urszula Oettingen, historyk z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
https://emkielce.pl/kosciol/wzdol-rzadowy-kapliczka-swietej-barbary-odnowiona#sigProGalleriabdfef68549