Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Wystawa poświęcona Matce Bożej

czwartek, 29 czerwca 2017 17:20 / Autor: Iwona Gajewska-Wrona
Wystawa poświęcona Matce Bożej
Wystawa poświęcona Matce Bożej
Iwona Gajewska-Wrona
Iwona Gajewska-Wrona

Kilkadziesiąt eksponatów ukazujących rolę Matki Bożej w zbawieniu narodu i człowieka – to możemy zobaczyć na najnowszej wystawie pt. „Sub Tuum Praesidium”, czyli  „Pod Twoją obronę”. Ekspozycję otwarto w Muzeum Diecezjalnym w Kielcach.

Nie przypadkowo w Muzeum Diecezjalnym w Kielcach powstała wystawa poświęcona Matce Bożej. W tym roku obchodzimy bowiem trzy okrągłe rocznice związane z Jej osobą. – Trzysta lat temu ukoronowano obraz Matki Bożej Jasnogórskiej. Była to pierwsza koronacja papieskimi koronami poza terytorium Włoch i Italii. W tym roku obchodzimy też 140. rocznicę objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie. O nich mało się mówi, a przecież były  to jedyne objawienia na terenie Polski, które uznał Kościół.  Obchodzimy również setną rocznicę objawień w Fatimie. I choć one były daleko, to jednak  z naszym krajem są związane przez postać świętego Jana Pawła II -  opowiada ks. dr Paweł Tkaczyk, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Kielcach. – Przygotowując wystawę nie skupialiśmy się jednak na historii tych wydarzeń, bo nierealnym byłoby ukazanie  tego wszystkiego na naszej skromnej powierzchni wystawienniczej.  Chcieliśmy jednak pokazać rolę Matki Bożej w dziejach zbawienia i w dziejach Narodu Polskiego, która przecież jest ogromna – dodaje kapłan.

Eksponaty, które znalazły się na wystawie  pochodzą z różnych źródeł. – Większość pochodzi z terenu diecezji kieleckiej. Niektóre z nich, takie jak na przykład szable powstańcze z wygrawerowanymi wizerunkami Matki Bożej,  pochodzą ze zbiorów prywatnych. Mamy też wiele eksponatów pochodzących ze Skarbca Jasnogórskiego. Co ciekawe, są one po raz pierwszy udostępnione do oglądania. I to właśnie u nas - w Muzeum Diecezjalnym w Kielcach – zaznaczył ks. dr Tkaczyk.

Wśród tych eksponatów znajdziemy między innymi oryginalną szwedzką kulę armatnią, która trafiła w klasztor na Jasnej Górze podczas potopu.  – Bardzo cennym eksponatem jest także grafika prezentująca oblężenie Jasnej Góry przez Szwedów i cudowną opiekę Matki Bożej nad Klasztorem.  Grafika ta powstała w bardzo krótkim czasie od tego wydarzenia – mówi kapłan.

Wystawa prezentuje łącznie kilkadziesiąt eksponatów.  Można je oglądać od wtorku do soboty w godz. od 9. do 16. Ekspozycja będzie dostępna do końca października. 

Modlitwy
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO