Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Woda może być starsza od Układu Słonecznego

czwartek, 23 stycznia 2025 20:38 / Autor: Michał Kita
Woda może być starsza od Układu Słonecznego
Woda może być starsza od Układu Słonecznego
Michał Kita
Michał Kita

Większość wody na Ziemi została dostarczona przez komety podczas „wielkiego bombardowania”, które miało miejsce między 4,2 a 3,8 miliarda lat temu. Dowodem na to jest między innymi powierzchnia Księżyca i Marsa. O historii tej życiodajnej cieczy mówił profesor Hubert Harańczyk, fizyk oraz pisarz science-fiction, podczas kolejnego spotkania Akademii Wiara – Kultura – Nauka.

Naukowiec z Uniwersytetu Jagiellońskiego, przybliżając niezwykłą historię wody, podkreśla, że jej ilość na Ziemi jest stała. Czy zatem może się kiedyś skończyć?

– Mówienie o tym, że woda się kiedyś skończy, jest wytwarzaniem kompleksu winy u słuchacza. Przecież woda jest ta sama od początku dziejów. Tak naprawdę jej utrata jest zupełnie niewielka i wynosi zaledwie dwa promile. Jednak woda pitna stanowi jedynie niewielką część całości. Natomiast jeśli te hipotezy o zmianie aktywności Słońca okażą się prawdziwe, to w dalekiej przyszłości woda rzeczywiście może zniknąć. To znaczy, staniemy się częścią Słońca. Ono będzie rosło, stając się olbrzymem. Także nasze losy... Cóż, szczęśliwie trafiliśmy w dobry moment w dziejach – ocenia profesor Hubert Harańczyk.

Badacz w trakcie swojego wystąpienia podkreślał, że woda jest niezbędna do powstania aminokwasów i diaminokwasów, które są podstawowymi składnikami życia. To właśnie w środowisku wodnym na Błękitnej Planecie zrodziły się pierwsze organizmy żywe.

Tajemnice i właściwości wody były głównym tematem wykładu, który odbył się w ramach cyklu „Oblicza Prawdy” organizowanego przez Muzeum Diecezjalne w Kielcach.

– Ideą Akademii Wiara – Kultura – Nauka jest łączenie tych trzech dziedzin. Uważamy, że są one źródłem poznania dla człowieka i tak naprawdę powinny ze sobą korespondować, tak jak to dawniej było. Niestety od pewnego czasu zaczęły się rozchodzić i wydaje nam się, że nie jest to zjawisko pozytywne. Dlatego na naszą małą skalę postanowiliśmy temu przeciwdziałać, proponując bardzo ambitne, ciekawe tematy, ale też dostosowane do każdego słuchacza – mówi Kinga Reczka, zastępca dyrektora Muzeum Diecezjalnego w Kielcach.

Kolejne spotkanie w ramach cyklu „Oblicza Prawdy” odbędzie się 20 lutego. Wówczas wykład dotyczący sumienia wygłosi dominikanin o. Wojciech Surówka.

Modlitwy
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO