KOŚCIÓŁ
Włoszczowa przygotowuje się na 10. rocznicę koronacji Cudownego Obrazu
Parafia pw. Wniebowzięcia NMP we Włoszczowie przygotowuje się do uroczystości związanych z 10. rocznicą koronacji Obrazu Matki Bożej Włoszczowskiej - Opiekunki Rodzin koronami papieskimi. Głównie uroczystości zaplanowano na poniedziałek 12 czerwca. Jednym z darów parafii jest bogata polichromia w Sanktuarium, obrazująca sceny z życia Maryi.
Choć koronacja słynącego łaskami obrazu Matki Bożej Włoszczowskiej odbyła się 3 czerwca 2007 roku, uroczystości związane z 10. rocznicą tego wydarzenia odbędą się 12 czerwca. Jak wyjaśnił w rozmowie z Radiem eM dziekan i proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia NMP, ks. prałat Zygmunt Pawlik, wynika to z faktu, że odpust we włoszczowskiej parafii jest świętem ruchomym. - Jest obchodzony zawsze w poniedziałek po uroczystości Trójcy Świętej, która to uroczystość jest uzależniona od terminu Wielkanocy. W tym roku, odpust wypada 12 czerwca - powiedział ks. prałat Zygmunt Pawlik.
O 15. rozpocznie się Msza Święta z błogosławieństwem dzieci. - Ta msza weszła już w tradycję Włoszczowy. Z całej okolicy, bardzo licznie przyjeżdżają rodzice ze swoimi pociechami. Biskup indywidualnie błogosławi wszystkie dzieci - powiedział.
Dwie godziny później o 17. rozpocznie się uroczysta Msza Święta z okazji 10. rocznicy koronacji obrazu. Będzie jej przewodniczył Ordynariusz Diecezji Kieleckiej ks. bp Jan Piotrowski. - Diecezja zaprasza, również my, nasza parafia. Zapraszamy naszych rodaków z Włoszczowy, zapraszamy wszystkich księży, którzy tutaj we Włoszczowie pracowali no i oczywiście wszystkich księży, którym droga jest Matka Boża Opiekunka Rodzin - zaznaczył ks. prałat. Zwrócił uwagę, że współczesna rodzina wystawiona jest na liczne próby i trzeba wypraszać u Matki Bożej błogosławieństwa dla dobrych małżeństw i chrześcijańskich rodzin.
W związku ze zbliżającymi się uroczystościami w parafii trwają właśnie Misje Święte. Prowadzą je ks. Dariusz Gącik - wikariusz generalny w Kurii Diecezjalnej w Kielcach oraz ks. Andrzej Kaszycki proboszcz parafii Św. Jadwigi w Kielcach.
Darem parafii jest odnowienie Sanktuarium. Pojawiło się nowe oświetlenie, media, monitoring. To co szczególnie zauważają osoby odwiedzające kościół jest bogata polichromia nawiązująca do scen z życia Matki Bożej. Wnętrze zdobi także marmuryzacja ścian.
- Nie wiemy jak było na początku, po wybudowaniu kościoła, czy była jakaś polichromia. Po jego spaleniu w 1784 roku i odbudowie nie otrzymał on polichromii. W późniejszym czasie miejscowi artyści pomalowali kościół, jednak konserwatorzy uznali, że tamte polichromie nie przedstawiają żadnej wartości artystycznej, dlatego przeszło trzydzieści lat temu, kiedy odnawiano kościół, została ona usunięta - wyjaśnił ks. prałat Zygmunt Pawlik.
Nowa polichromia, choć utrzymana w duchu epoki barokowego kościoła jest nowoczesnym rozwiązaniem. - Nie chcieliśmy przekłamywać historii - powiedział proboszcz. Powstająca polichromia została wybrana z dwóch projektów. Większą akceptację konserwatorów zyskał projekt przygotowany przez Tadeusza Borkowskiego.Jak wyjaśnia ks. Pawlik jej temat nawiązuje do scen z życia Matki Bożej. Nad ławkami w nawie kościoła jest obraz "zaśnięcie Matki Bożej" - on w tej chwili jest jeszcze niewidoczny, nie jest ukończony, są jeszcze rusztowania - powiedział. W transepcie między kaplicami można podziwiać już obraz "Wniebowzięcie Matki Bożej" , natomiast w prezbiterium "Ukoronowanie Najświętszej Marii Panny na Królową Nieba i Ziemi." Znaleźli się tam również współcześni święci: Jan Paweł II, siostra Faustyna, Brat Albert i Masymilian Kolbe.
W prawej kaplicy bocznej umieszczono obraz "Zesłanie Ducha Świętego" - Postać Matki Bożej jest tam wyraźnie eksponowana. Choć zesłanie Ducha Świętego na Maryję dokonało się w czasie Zwiastowania, tutaj również podczas Zesłania Ducha świętego ten akt miał szczególne znaczenie. Maryja stała się przecież Matką Kościoła, który rozpoczynał swoje działanie własnie od tego wydarzenia - opisuje ks. prałat Pawlik. W lewej kaplicy bocznej w ramach ze sztukaterii znalazło się czterech ewangelistów z ich symbolami.
Początki kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Włoszczowie sięgają pierwszej połowy XVII wieku. Stoi on w miejscu gdzie dokonały się objawienia Matki Bożej, w latach 1642-1643 (pierwsze objawienie 27 maja 1642 roku) Jak czytamy na stronie internetowej parafii - od tego też czasu można mówić o początkach sanktuarium maryjnego. Po zbadaniu prawdziwości objawień i wydaniu rozporządzenia przez ówczesnego prymasa Polski arcybiskupa gnieźnieńskiego Macieja Łubieńskiego, rozpoczęto budowę kaplicy, którą konsekrowano w 1648 roku. Wzrastający kult Matki Bożej Włoszczowskiej przyczynił się do rozbudowy kaplicy, a wreszcie do budowy kościoła murowanego.
3 czerwca 2007 roku miało miejsce ukoronowanie obrazu Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus . Stolica Apostolska pozytywnie ustosunkowała się prośby biskupa kieleckiego Kazimierza Ryczana na koronację zabytkowej ikony i wyraziła zgodę na ozdobienie skroni Jezusa i Maryi papieskimi diademami. Uroczystościom zorganizowanym na stadionie,przewodniczył kardynał Henryk Gulbinowicz.
mjk
Poniżej prezentujemy zdjęcia nowej polichromii (źródło: parafia-wloszczowa.pl)
https://emkielce.pl/kosciol/wloszczowa-przygotowuje-sie-na-10-rocznice-koronacji-cudownego-obrazu#sigProGalleria626a76857d