Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Wkrótce jubileusz Caritas Diecezji Kieleckiej

sobota, 06 lipca 2024 22:12 / Autor: Maria Karyś
Wkrótce jubileusz Caritas Diecezji Kieleckiej
Wkrótce jubileusz Caritas Diecezji Kieleckiej
Maria Karyś
Maria Karyś

Caritas Diecezji Kieleckiej niedługo będzie obchodzić jubileusz. Już od 35 lat służą ludziom w potrzebie. Uroczyste obchody rozpoczną się 13 listopada 2024 roku.

- Nie wiemy jak dokładnie będziemy świętować, ale chcemy, by to donośnie wybrzmiało. Dlatego rozpoczniemy od Mszy Świętej w kieleckiej bazylice katedralnej – opowiada ks. Stanisław Słowik, dyrektor Caritas Diecezji Kieleckiej

Przypomnijmy, że organizacja została erygowana przez bp. Stanisława Szymeckiego 18 listopada 1989 r. Diecezja Kielecka jako trzecia w Polsce podjęła się odbudowy struktury przejętej przez władze komunistyczne w 1950 r. Konsekwentna i ofiarna praca wielu kapłanów, sióstr zakonnych, osób świeckich, pracowników etatowych i wolontariuszy pozwoliła zbudować strukturę, na którą dziś składa się około 80 placówek całorocznych oraz blisko 100 projektów stałych i doraźnych (w skali roku). 

Działania Caritas Kieleckiej realizuje około tysiąc pracowników etatowych, około 2 tys. na umowy zlecenia oraz 2 tys. wolontariuszy.

- Jak co roku, robimy podsumowanie naszych działań. Co należy podkreślić, wyróżniamy się na tle Caritas w Polsce. Jesteśmy  na pierwszym miejscu pod względem zatrudnienia pracowników oraz udzielonej pomocy dla beneficjentów, co jest dla nas ogromną radością. Oczywiście należy pamiętać, że skala podejmowanych działań zależy od tego, ile uda nam się uzyskać środków, by udzielić wsparcia – mówi dyrektor Caritas Diecezji Kieleckiej.

Jak zauważa duchowny, potrzebujących jest wielu. Trudno pomóc każdemu. Zdarza się, że skala pomocy wynosi 30 procent oczekiwań. Z działań Caritas korzysta rocznie około 40 tys. osób potrzebujących.

- Tym bardziej chcę podziękować wszystkim, którzy nam pomagają w tych działaniach. To owoc współpracy z naszymi pracownikami, samorządami oraz wielu agend rządowych – dodaje dyrektor.

Ksiądz Słowik zaznacza, że na terenie województwa świętokrzyskiego nie ma innej organizacji, która by dysponowała takim potencjałem i realizowałaby pomoc na taką skalę jak Caritas.

- W tym roku uruchomiliśmy oddział hospicyjny dla dzieci w Kielcach. To jest pierwszy krok. Będziemy szukać większej przestrzeni, żeby to dzieło rozwijać – zapowiada duchowny.

Ponadto dwa Domy Pomocy Społecznej w strukturze Caritas Kieleckiej zostaną przebudowane. W tej chwili tego remontu najbardziej wymagają placówki w Słupi Pacanowskiej oraz Pieczonogach.

Modlitwy
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO