KOŚCIÓŁ
Wielki Piątek – czas modlitwy, postu i adoracji krzyża
W całym Kościele obchodzimy Wielki Piątek – czas, w którym wspominamy zbawczą Mękę i Śmierć Pana Jezusa. Szczególną cześć oddajemy krzyżowi. Kapłani nie sprawują w tym dniu Mszy Świętej, a wiernych obowiązuje post ścisły.
Choć, zgodnie ze starożytną tradycją, w Wielki Piątek Kościół nie sprawuje Eucharystii to wierni uczestniczą zarówno w Drodze Krzyżowej, jak i w liturgii Męki Pańskiej sprawowanej o godzinie 15 lub – z racji duszpasterskich – w późniejszych godzinach. Ołtarz jest wówczas zupełnie obnażony – nie ma na nim obrusów, krzyża i świec. Nabożeństwo składa się z liturgii słowa, adoracji Krzyża, Komunii Świętej i przeniesienia Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego. Aż do Wigilii Paschalnej krzyż jest najważniejszym punktem w kościele. Przyklękamy przed nim tak, jak przed Najświętszym Sakramentem.
W Wielki Piątek obowiązuje również post ścisły oraz wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Prawem o wstrzemięźliwości są związani wszyscy powyżej czternastego roku życia, a prawem o poście – osoby pełnoletnie do rozpoczęcia 60. roku życia.