Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KOŚCIÓŁ

W sobotę koncert w Wiślicy. Usłyszymy dwa nowe utwory

poniedziałek, 16 września 2019 09:11 / Autor: Beata Kwieczko
Fot. diecezja kielecka
Beata Kwieczko

"Pejzaż Wiślicki" i "Matko Boża Łokietkowa" autorstwa Juliusza Łuciuka to utwory, które wybrzmią po raz pierwszy podczas koncertu, jaki odbędzie się w najbliższą sobotę w Bazylice Kolegiackiej Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Wiślicy. Oba dzieła zostały napisane specjalnie dla tego miasta.

Sobotni koncert zostanie poświęcony patronce Bazyliki - Matce Bożej Łokietkowej. - Niedawno obchodziliśmy odpust i z tej okazji odbędzie się koncert, podczas którego usłyszymy prawykonanie dwóch utworów zadedykowanych Wiślicy. Pierwszy z nich "Pejzaż Wiślicki" to melodia na trąbkę solo, która w przyszłości ma być rodzajem hejnału wiślickiego. Utwór "Matko Boża Łokietkowa" to chorał na sopran solo, który wykona znakomita sopranistka Renata Drozd - mówi ks. Wiesław Stępień, proboszcz i kustosz Sanktuarium Matki Bożej Łokietkowej w Wiślicy.

Koncert poprowadzi Orkiestra Kameralna Filharmonii Świętokrzyskiej pod batutą Jacka Rogali i oprócz dwóch wymienionych wyżej utworów, będzie można posłuchać jeszcze kilku innych. - Będzie "Stabat Mater" Pergolesiego, Vivaldi, Sarzyński, Mozart, Górecki i Haendel - wylicza ks. Stępień i zaprasza do uczestnictwa w wydarzeniu, jak również do wcześniejszego przybycia i zwiedzania zabytków Wiślicy.

Koncert rozpocznie się o godzinie 19. Godzinę wcześniej w wiślickiej Bazylice zostanie odprawiona msza święta w intencji ojczyzny. Wstęp na koncert jest bezpłatny.

Honorowymi patronami wydarzenia są marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski oraz wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Nowy numer!
45/2020 45/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO