Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KOŚCIÓŁ

W niedzielę rozpoczęły się uroczystości odpustowe na Świętym Krzyżu

niedziela, 08 września 2019 06:00 / Autor: Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

W niedzielę rozpoczęły się się tygodniowe uroczystości odpustowe ku czci Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego, które odbędą się w Klasztorze Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu. Tegorocznemu świętowaniu będzie towarzyszyć hasło "Patrząc na krzyż - uczmy się miłości".

W przeddzień uroczystości odpustowych odbyła się tradycyjna pielgrzymka osób konsekrowanych na Święty Krzyż. Mszy świętej o godzinie 12 przewodniczył biskup kielecki Jan Piotrowski. Inauguracja odpustu rozpocznie się w niedzielę, 8 września. Tego dnia w Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego odprawionych zostanie pięć Mszy świętych - o godzinie 8, 10, 12, 15 i 17.

- Suma odpustowa będzie celebrowana o godzinie 12 na błoniach. Będzie jej przewodniczył i homilię wygłosi ksiądz biskup Wiesław Mering, pasterz kościoła włocławskiego. Liturgię mszy świętej uświetni chór "Masłowianie" z Masłowa oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Bodzentyna - mówi ojciec Dariusz Malajka, rzecznik prasowy świętokrzyskich Oblatów. W niedzielę inauguracji odpustu będzie możliwy wjazd na Święty Krzyż autobusem darmowym MPK z parkingu w Hucie Szkalnej.

Pozostałe dni odpustowe będą poświęcone różnym stanom. W poniedziałek, 9 września, przybędą w dorocznej pielgrzymce leśnicy. Mszy świętej o godzinie 12 będzie przewodniczył dla nich ksiądz biskup senior Edward Frankowski z Sandomierza. Wtorek będzie dniem modlitw za małżonków i rodziców z małymi dziećmi, a środa - pielgrzymek indywidualnych. Msze święte zostaną odprawione o godzinie 12 i 18.

W czwartek na Święty Krzyż przybędą kapłani z diecezji kieleckiej, sandomierskiej i radomskiej. O godzinie 11 odbędzie się konferencja, którą wygłosi ks. prałat Tomasz Rusiecki z Kielc, a po niej Mszę świętą odprawi biskup pomocniczy diecezji kieleckiej Andrzej Kaleta.

13 września do wspólnej modlitwy zostaną zaproszeni rolnicy, sadownicy, pszczelarze i plantatorzy truskawek. Mszę świętą o godzinie 12 odprawi dla nich w bazylice biskup senior Antoni Długosz z Częstochowy, a o oprawę muzyczną zadba Zespół Śpiewaczy Echo "Łysicy" z Bielin.

W sobotę, 14 września przypada Święto Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego. Msze święte zostaną odprawione o godzinie 8, 10, 12, 15 i 18. Suma odpustowa będzie celebrowana o godzinie 12 na błoniach i będzie jej przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz z Sandomierza. Liturgię uświetnią Chór "Con Anima" z Waśniowa pod dyrekcją Moniki Gryzki oraz Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Bielin pod dyrekcją Arkadiusza Kasperka. Msza będzie w całości transmitowana w TV Trwam i Radio Maryja.

O godzinie 14.15 odbędzie się koncert uwielbienia pt. "Święć się imię Twoje" w wykonaniu Chóru "Con Anima" z parafii pod wezwaniem św. Piotra i Pawła w Waśniowie oraz solistów i bandu pod dyrekcją Moniki Gryzki. Podczas koncertu wykonane zostaną utwory zarówno skomponowane, jak i zaaranżowane przez Piotra Pałkę i Sebastiana Iwanowicza. Na godzinę 21 zostało zaplanowane także Ogólnopolskie Czuwanie Wspólnot Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Uroczystości odpustowe zakończą się w niedzielę, 15 września i będzie to dzień modlitw za osoby chore i starsze. Msze święte zostaną odprawione o godzinie 8, 10,12, 15 i 17. Na wszystkich z wyjątkiem tej o godzinie 12, zostanie udzielony sakrament namaszczenia chorych.

- W imieniu całej wspólnoty Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, kustoszy Sanktuarium na Świętym Krzyżu, zapraszamy wszystkich mieszkańców regionu świętokrzyskiego i nie tylko do wspólnej modlitwy w intencji naszych rodzin, ojczyzny. Niech te dni odpustowe będą dla nas wszystkich momentem modlitwy i stanięcia pod krzyżem - sztandarem, który jednoczy nas, uczniów Chrystusa - zachęca do udziału w uroczystościach ojciec Malajka.

Nowy numer!
45/2020 45/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO