Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

KOŚCIÓŁ

W niedzielę poświęcimy samochody. Zebrane ofiary przeznaczone będą dla misjonarzy

środa, 21 lipca 2021 12:08 / Autor: Wojciech Dudkowski
W niedzielę poświęcimy samochody. Zebrane ofiary przeznaczone będą dla misjonarzy
W niedzielę poświęcimy samochody. Zebrane ofiary przeznaczone będą dla misjonarzy
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

25 lipca przypada w liturgii kościoła wspomnienie świętego Krzysztofa, patrona kierowców. Z tej okazji w wielu parafiach odbędzie się poświęcenie samochodów, połączone ze zbiórką pieniędzy na środki transportu dla misjonarzy.

- Pod koniec każdej niedzielnej Mszy Świętej w kościele odmówimy modlitwę w intencji kierowców, a następnie na placu będziemy kropić samochody wodą święconą. Razem z kapłanem będzie też chodził ministrant, który będzie zbierał ofiary na cele misyjne – mówi ks. Grzegorz Pałys, proboszcz parafii świętego Maksymiliana Marii Kolbego w Kielcach.

W parafii Miłosierdzia Bożego w Kielcach poświęcenie pojazdów również odbędzie się po każdej Eucharystii, a ofiary będzie można składać do wystawionej puszki.

Od 18 lipca trwa tydzień świętego Krzysztofa. Jest to czas modlitw w intencji kierowców i ich bezpieczeństwa na drogach. Do wszystkich kierowców kierowany jest także apel, by przeznaczyć 1 grosz za każdy przejechany kilometr, na cele misyjne. W tym roku wierni diecezji kieleckiej zbierają fundusze na zakup pojazdu dla ks. Wojciecha Skorupy – misjonarza w Kazachstanie.

„Środki transportu w misjonarskim posługiwaniu odgrywają ważną i niezastąpioną rolę. Nie tylko ułatwiają i umożliwiają codzienną pracę, ale i pomnażają możliwości pomocy i częstszej obecności w wielu wspólnotach i stacjach misyjnych oddalonych od misyjnego centrum” – napisał w liście do wiernych bp  Jerzy Mazur, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji

Dzięki ofiarom zebranym podczas ubiegłorocznej Akcji św. Krzysztof, MIVA Polska zrealizowała 78 projektów na 137 różnych pojazdów w 26 krajach świata. Zakupione zostały 52 samochody, 2 ambulanse, 4 busy, 24 motocykle, 51 rowerów dla katechistów, 2 traktory i 1 koń z wozem.

„Podziękujmy za Bożą pomoc i opiekę w naszych codziennych podróżach i wesprzyjmy swoim darem naszych misjonarzy i misjonarki, a z naszej wdzięczności za szczęśliwie przejechane kilometry zrodzą się wielkie rzeczy, na miarę, którą sam Bóg zamierzył” – zachęcił bp Mazur.

Dekalog Kierowcy - MIVA Polska:

Jesteś kierowcą na drodze i nie jesteś na niej sam. Ponad wszystkim jest Pan Bóg Twój, więc zawsze o tym pamiętaj:

  1. Nie będziesz egoistą na drodze.
  2. Nie będziesz ostry w słowach, czynach i gestach wobec innych ludzi.
  3. Pamiętaj o modlitwie i uczczeniu św. Krzysztofa, kiedy wyruszasz w drogę - umiej też podziękować.
  4. Szanuj pieszych.
  5. Nie zabijaj - bądź trzeźwy.
  6. Zapnij pasy - będziesz bezpieczny.
  7. Nie bądź brawurowy w prędkości.
  8. Nie narażaj siebie i innych na niebezpieczeństwo.
  9. Pomagaj potrzebującym na drodze.
  10. Przestrzegaj przepisy drogowe, szanuj pracę naszej Policji.
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO