Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

W murach bazyliki wybrzmiały kolędy i pastorałki

czwartek, 04 stycznia 2024 03:11 / Autor: Karolina Posłowska
W murach bazyliki wybrzmiały kolędy i pastorałki
Fot. Karolina Posłowska
W murach bazyliki wybrzmiały kolędy i pastorałki
Fot. Karolina Posłowska
Karolina Posłowska
Karolina Posłowska

W środę (3 stycznia) o godzinie 17 w Bazylice Katedralnej w Kielcach odbyła się Gala finałowa XVII Świętokrzyskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Piotra Klimczyka. Wiemy, kto będzie nas reprezentował podczas Międzynarodowego Festiwalu w Będzinie.

Kolejna edycja Świętokrzyskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek przyciągnęła aż 153 wykonawców. Jak mówią organizatorzy jest to rekordowa liczba. Prawie tysiąc uczestników wzięło udział w przesłuchaniach, największą grupą była kategoria – soliści młodsi. Natomiast najmłodszymi wykonawcami Festiwalu Kolęd i Pastorałek byli uczestnicy chóru Mała Fermata, który tworzą dzieci z przedszkola, jak i pierwszej klasy szkoły podstawowej.

— Jednogłośnie razem z jurorami stwierdziliśmy, że potrzebne jest tworzenie takich dzieł, jak festiwale, zarówno kolęd, pastorałek i piosenek religijnych. Śpiew i muzyka religijna nie są tylko samą tradycją, nie są swego rodzaju sztuką. ale są nośnikami Ewangelii i wiary. Kolęda przede wszystkim ma być nośnikiem Ewangelii. To jest wskazówka dla naszych artystów, że wykonywanie takich utworów, to nie tylko warstwa wykonawcza, nie tylko technika, nie tylko umiejętności, ale przede wszystkim przekaz emocji i konkretnej prawdy. Dlatego róbcie muzykę, twórzcie, bo muzyka to ta dziedzina sztuki, która otwiera serca przede wszystkim na drugiego człowieka. Jak powiedział Jimmy Page „Muzyka to najlepszy język do poruszania serc ludzi na całym świecie” — mówił ks. Paweł Rej, przewodniczący jury.

Artyści zaprezentowali kolędy i pastorałki w sześciu kategoriach między innymi: soliści starsi i młodsi, zespoły ludowe, chóry oraz zespoły wokalno-instrumentalne starsze i młodsze.

Na miejscu był obecny Biskup Kielecki Jan Piotrowski. Zwrócił uwagę na treści kolęd i pastorałek, które niosą ze sobą ciepło, dobro i życzliwość. Stwierdził, że kolędy nas humanizują, ponieważ mówią o nadziei, wierze i pragnieniu ludzkiego szczęścia. Pasterz naszej diecezji podkreślił również, że kolędy przypominają nam, jak istotna jest wiara i ufność, świadomość, że jesteśmy w kochających rękach Boga, żyjąc w zgodzie z planem Bożej miłości.

— Dziś ludzie w różny sposób przeżywają święta. Jednak wracają do tego, co wynieśli z dzieciństwa, co zapadło im w pamięci. Kolędy są nie tylko echem, ale przede wszystkim głosem przewodnim, który prowadzi Nas do Chrystusa. Jest on drogą, prawdą i życiem. Myślę, że jeślibyśmy popatrzyli z perspektywy całego roku na okres Bożego Narodzenia, to jest to taka piękna szkoła dojrzewania w człowieku pewnych uczuć, jak sympatia, zdolność do przebaczenia i patrzenia z nadzieją w przyszłość — powiedział ksiądz biskup.

W Będzinie reprezentować Nas będzie 13 podmiotów: m.in.: schola „VOX DEI”, zespół wokalno-instrumentalny IM Gospel, chór Mała Fermata, chór kameralny Uratowani, chór Cantabile, zespół ludowy KGW Psarzaneczki, Lena Mojecka, Lena Małodzińska, Alicja Bzymek, Mariusz Mrówka, Marika Kowalska, Oliwia Perc oraz Wiktoria Basiak.

OTO LAUREACI

Grand Prix

— Mała Fermata

Soliści - starsi

I miejsce – Wiktoria Basiak

II miejsce – Oliwia Perc

III miejsce – Marika Kowalska

Wyróżnienia – Mariusz Mrówka

Soliści - młodsi

I miejsce – Lena Mojecka    

II miejsce – Lena Małodzińska

III miejsce – Anna Taranek

Wyróżnienia – Alicja Bzymek, Aleksandra Szlufik

Zespoły ludowe

I miejsce – Psarzaneczki

II miejsce – Sukowianki znad Lubrzanki

III miejsce – Kowalanki

Chóry

I miejsce – nie przyznano

II miejsce – Chór LO im. św. Jadwigi Królowej w Kielcach

III miejsce – Chór kameralny Uratowani

Wyróżnienia – Chór Cantabile

Zespoły wokalno-instrumentalne – starsze

I miejsce – IM GOSPEL

II miejsce – Grupa Przyjaciół

III miejsce – Kantylena

Zespoły wokalno-instrumentalne - młodsze

I miejsce – Vox Dei

II miejsce – Rozśpiewana Gromada

III miejsce – Boże Echo

POSŁUCHAJ

Grand Prix — Mała Fermata

1 miejsce | Zespoły wokalno-instrumentalne – młodsze — Vox Dei

1 miejsce | Zespoły wokalno-instrumentalne – starsze — IM GOSPEL

1 miejsce | Zespoły Ludowe — Psarzaneczki

1 miejsce | Soliści młodsi — Lena Mojecka

1 miejsce | Soliści starsi — Wiktoria Basiak

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO