KOŚCIÓŁ
W drogę, do Maryi!
Sierpień to dla Kościoła kieleckiego wyjątkowy miesiąc. Wierni naszej diecezji wyruszają na pątniczy szlak pieszo oraz rowerami, aby zanieść swoje prośby i podziękowania Pani Jasnogórskiej. Choć charakter tych dwóch pielgrzymek nieco się od siebie różni, to mają wspólny cel – zarówno ten geograficzny, jak i duchowy.
Czas szybko mija. Nie tak dawno przecież pielgrzymi ze wzruszeniem w sercu i modlitwą na ustach przekraczali progi Jasnogórskiego Sanktuarium, a w najbliższych dniach wyruszą ponownie w kierunku Częstochowy. Po raz 38. szóstego sierpnia pod hasłem „Z Maryją w mocy Bożego Ducha” z Wiślicy wyjdzie Kielecka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę, a dokładnie dwa tygodnie później z Kielc - VII Rowerowa Pielgrzymka Diecezji Kieleckiej. Pątnicy zabiorą ze sobą nie tylko bagaże z najpotrzebniejszymi w drodze rzeczami, ale również pełne plecaki intencji. W modlitewnej wędrówce towarzyszyć im będą, jak zwykle, pielgrzymi duchowi, którymi zostać mogą wszyscy diecezjanie.
Sens pielgrzymowania
Czym tak naprawdę jest pielgrzymka? Jednej z odpowiedzi na to pytanie udzielił w swoim słowie skierowanym do wiernych naszej diecezji, biskup kielecki Jan Piotrowski. „Podążamy ze świadomością, że pielgrzymka nie jest krucjatą, ale jest czasem radosnej przemiany do pełni życia w radości i nadziei, serdeczności dobroci, uprzejmości z twarzą szczerego uśmiechu. Nikt, kto wybiera się na pielgrzymi szlak, nie idzie przeciw komuś, ale niesie ze sobą trud pielgrzymiego wysiłku, serce pełne szczerych intencji, które obejmują Kościół kielecki, małżeństwa i rodziny, dzieci i młodzież oraz starsze pokolenie. Ten kosz dobra dopełnia się modlitwą za chorych i cierpiących, opuszczonych i samotnych, wątpiących i poszukujących. Te intencje modlitwy i duchowej ofiary dosięgają sprawujących władzę na wszystkich jej szczeblach i tych, którzy dziś bezbożnie wychodzą na ulice naszych miast - nie pomijając Kielc - aby obalać dobre obyczaje, piękno małżeństwa i rodziny, a dzieci i młodzież poddawać niewoli obyczajowego i moralnego zła”, napisał pasterz diecezji kieleckiej i nawiązując do hasła tegorocznej pieszej pielgrzymki przypomniał o jej powszechnym charakterze. „Pielgrzymka nie wyklucza nikogo i w tym jest piękno Kościoła, Matki naszej wiary, czego wzorem jest Maryja, Matka Bożego Syna, która prowadzi nas ku Niemu w mocy Bożego Ducha”.
Pieszo…
Kielecka Piesza Pielgrzymka rozpocznie się tradycyjnie w Wiślicy, w poniedziałek, 5 sierpnia. Miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo. To tu, według niektórych hipotez, miał się odbyć pierwszy chrzest na obecnych ziemiach polskich. Tam o godzinie 18 odprawiona zostanie Msza Święta.
– Wyjście z Wiślicy planujemy o godzinie 6 rano następnego dnia. Do Kielc dotrzemy 8 sierpnia. O godzinie 14.30 odbędzie się powitanie pątników na Kawetczyźnie i wejście na plac przy katedrze, gdzie o 15.30 zapraszamy na wspólną Eucharystię. To taki dzień, kiedy nasza pielgrzymka się rozrasta, bo ci, którzy nie mogli wcześniej do nas dołączyć, w Kielcach bardzo licznie się w nią włączają – tłumaczy ksiądz Jacek Iwan, kierownik pielgrzymki. Następnego dnia uczesnicy udadzą się do Piekoszowa i ruszą w kierunku Włoszczowy.
– Od zeszłego roku przechodzimy przez Przeprośną Górkę, gdzie znajduje się Sanktuarium świętego ojca Pio. Weźmiemy tam udział w nabożeństwie pokutnym. Stamtąd pójdziemy do Jasnogórskiego Sanktuarium – informuje ksiądz Iwan. Pielgrzymkę zakończy Msza Święta 13 sierpnia o godzinie 19.30 na Wałach Jasnogórskich. Słowo Boże do wiernych wygłosi biskup kielecki Jan Piotrowski.
Najważniejszym aspektem dla pielgrzymów jest oczywiście strona duchowa. – Będziemy próbowali się zmierzyć z tym, co nazywamy owocami Ducha Świętego. To trudny, ale jednocześnie bardzo praktyczny temat – wyjaśnia ksiądz Grzegorz Stachura, kierownik duchowy pielgrzymki. Pątnicy będą rozważali wierność, łaskawość, pokój, radość, cierpliwość, uprzejmość, wstrzemięźliwość, miłość i skromność. Głównymi patronami na szlaku mają być święty Andrzej Bobola, błogosławiony ksiądz Michał Sopoćko, którego relikwie nieść będą uczestnicy pielgrzymki, święty Mikołaj oraz błogosławiony Stefan Wincenty Frelichowski. – Przypomnimy tę postać i to ukłon w stronę parafii w Lisowie, gdzie jest on patronem od 900 lat – dodaje ksiądz Stachura.
…i rowerem
Po raz siódmy, 20 sierpnia z parafii Św. Maksymiliana Marii Kolbego w Kielcach wyruszy Rowerowa Pielgrzymka Diecezji Kieleckiej na Jasną Górę. Trasa liczy 250 kilometrów i jest podzielona na 10- i 15-kilometrowe odcinki. – To doskonała okazja dla tych, którzy lubią jeździć na rowerze i kochają Matkę Bożą. Mogą wziąć w niej udział dzieci, młodzież, ale również osoby starsze. W zeszłym roku najmłodsi uczestnicy liczyli osiem lat, zaś najstarszy 77 – mówi ksiądz Tomasz Biskup, kierownik pielgrzymki rowerowej. Pątnicy dotrą na Jasną Górę 23 sierpnia.
Jak podkreśla Aneta Winiarska-Syska, rzecznik prasowy pielgrzymki, uczestnicy powinni się do niej odpowiednio przygotować. – Chcemy, aby ze względów bezpieczeństwa wszyscy zabrali kaski, sprawdzili stan techniczny roweru, ale również swoje zdrowie – przypomina. W tym roku pielgrzymi wspomogą Dom Pomocy Społecznej w Mnichowie. W trakcie wędrówki na Jasną Górę sprzedawane będą prace wykonane przez podopiecznych ośrodka.
Na koniec warto przypomnieć, że istnieje jeszcze trzeci sposób pielgrzymowania. Każdy może wejść na pątniczy szlak w sposób modlitewny, wpisując się na listę pielgrzymów duchowych. Zachęcani są oni do codziennej modlitwy poprzez Mszę Świętą, Apel Jasnogórski, różaniec i specjalne rozważania. Zatem – w drogę!