Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

W Diecezjalny Dzień Życia Konsekrowanego odnowili śluby zakonne. Mszy przewodniczył biskup Andrzej Kaleta

sobota, 04 lutego 2023 13:05 / Autor: Wojciech Dudkowski
W Diecezjalny Dzień Życia Konsekrowanego odnowili śluby zakonne. Mszy przewodniczył biskup Andrzej Kaleta
fot. transmisja online
W Diecezjalny Dzień Życia Konsekrowanego odnowili śluby zakonne. Mszy przewodniczył biskup Andrzej Kaleta
fot. transmisja online
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

Bracia i siostry zakonne, dziewice i wdowy konsekrowane, spotkali się w Archiopactwie Cystersów w Jędrzejowie na wspólnej modlitwie z okazji Diecezjalnego Dnia Życia Konsekrowanego. Mszy świętej z odnowieniem przyrzeczeń przewodniczył biskup pomocniczy diecezji kieleckiej Andrzej Kaleta.

W swojej homilii biskup podkreślił, jak ważną rolę w życiu Kościoła pełnią osoby konsekrowane.

- Pragniemy wyrazić naszą radość, ale i uznanie dla ewangelicznej ofiarności, której przykład dajecie swoim codziennym życiem. Dziękujemy słowami Ojca Świętego Jana Pawła II, jakie skierował do zakonników na Jasnej Górze „Dziękuję dziś razem z wami Trójcy Świętej za dar życia konsekrowanego w naszej ojczyźnie. Za świętych, błogosławionych i kandydatów na ołtarze z waszych instytutów i za was wszystkich, którzy trudzicie się dla Ewangelii na polskiej ziemi, a także w różnych rejonach świata, zwłaszcza w krajach misyjnych, głosząc, niekiedy aż do heroizmu, dobroć i miłość naszego Zbawiciela, Boga, do ludzi.

Duszpasterz przypomniał także, że życie zakonne to przede wszystkim oddanie się na służbę Chrystusowi.

- Bez ofiarowania się Chrystusowi i jego Kościołowi, powołanie traci sens. Wtedy przeradza się w realizację osobistego upodobania czy hobby. To ofiarowanie ma dokonywać się w warunkach naszej zwykłej, codziennej aktywności. Zbawiciel nie objawia się nam w sposób spektakularny, ale w zwyczajności naszego codziennego życia. To właśnie tam mamy odnajdywać Pana.

Kaznodzieja dodał, że osoby konsekrowane przypominają ludziom o Bogu.

- Często samą swoją obecnością podsuwacie ludziom myśl, że Bóg jest. Im bardziej ktoś chce o Bogu zapomnieć, czy wyprzeć go ze swojego życia, wy jesteście dla niego znakiem sprzeciwu, swego rodzaju milczącym wołaniem „Bóg jest bliżej ciebie, niż ci się wydaje”.

Posłuchaj całej homlii:

Po homilii zgromadzeni odnowili śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa.

Dzień Życia Konsekrowanego został ustanowiony przez papieża Jana Pawła II w 1997 roku. Obchodzony jest co roku 2 lutego, w Święto Objawienia Pańskiego.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO