KOŚCIÓŁ
Upamiętniono paulina odznaczonego za ratowanie Żydów
Za bohaterską postawę i niezwykłą odwagę w ratowaniu życia rodzinie żydowskiego prezydent Andrzej Duda odznaczył pośmiertnie ojca Jacka Nocunia Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W niedzielę (29 sierpnia) poświęcono specjalną tablicę upamiętniającą bohaterską postawę kapłana. Historia jego odważnej postawy związana jest ze świętokrzyską wsią Sokolina.
Jako gimnazjalista otrzymał on w czasie II wojny światowej polecenie od Niemców, aby przeprowadzić spis mieszkańców Sokoliny. W swojej pracy zataił jednak jedną informację. Nie ujął w spisie polskich obywateli pochodzenia żydowskiego i w ten sposób przyczynił się do ocalenia ich życia.
W minioną niedzielę, w parafii św. Michała Archanioła poświęcono specjalną tablicę pamiątkową.
Zostali na niej wymienieni także inni zasłużeni dla Ojczyzny i Kościoła:
Kazimierz Nocuń, redemptorysta, żył w latach 1908-1941. Podczas okupacji niemieckiej był kapelanem szpitala zakaźnego w Zamościu. Niósł posługę kapłańską miejscowej ludności oraz chorym na Tyfus Plamisty. Zaraził się tą chorobą i zmarł w wieku 34 lat.
Józef Pobiega, żył w latach 1913-1991,był wieloletnim kościelnym w sokolińskiej parafii (1935-1990).Został odznaczony przez Papieża Jana Pawła II medalem Pro ecclesia et pontifice.
W tym dniu, na cmentarzu parafialnym poświęcono również pomnik patriotyczny „Krzyż stał się nam bramą” oraz modlono się w intencji Ojczyzny, a także poległych w jej obronie, szczególnie za pochodzących z parafii w Sokolinie: ppłk. Jana Pszczołę „Wojnara”, kpt. Jana Salomona - zginął w Charkowie, por. Stanisława Nocunia - zginął w Katyniu, Władysława Skwarczka, Stefana Fryszkiewicza oraz Stefana Mystka.
(źrodło: diecezja.kielce.pl)
https://emkielce.pl/kosciol/upamietniono-paulina-odznaczonego-za-ratowanie-zydow#sigProGalleriacbb0305ca4