Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Upamiętnili papieża Polaka sadząc jodły

wtorek, 21 września 2021 15:17 / Autor: Weronika Leszczyńska
Upamiętnili papieża Polaka sadząc jodły
Upamiętnili papieża Polaka sadząc jodły
Weronika Leszczyńska
Weronika Leszczyńska

Nieformalna grupa Białogońskie Skrzaty postanowiła upamiętnić świętego Jana Pawła II. Uczniowie posadzili jodły na terenie Szkoły Podstawowej nr 20. Zaangażowali się przedstawiciele władz samorządowych.

Sadzenie drzew, śpiewanie ''Barki'' i piękny dźwięk skrzypiec  – tak wyglądała uroczystość przed kielecką szkołą, która odbyła się 21 września.

– Papież jest symbolem dla wszystkich Polaków, a także pielgrzymem świętokrzyskim. Drzewa natomiast  pokazują mądrość, a w zabieganym świecie ważne jest, aby szukać jej w ciszy i szumie drzew. To odniesienie do historii Abrahama, który siedział pod dębem Mamre, a potem zaczął podążać za Bogiem – mówi ks Stefan Radziszewski, proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego na kieleckim Białogonie.

W wydarzeniu wzięła udział między innymi Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.

–  Inicjatywa pokazuje, że możemy jednocześnie upamiętnić wybitnego Polaka Jana Pawła II, jak i  czerpać z jego mądrości. Swoje siły połączyło wiele organizacji pozarządowych, szkoła podstawowa i tutejsza parafia. Przy tej okazji uczymy młodych ludzi szacunku dla przyrody oraz tego aby szli śladem papieża Polaka – mówi Renata Janik.

Jak dodaje ks. prof. Witold Janocha dyrektor Domu św. Jana Pawła II w Kielcach–Pietraszkach postać papieża Polaka może być inspiracją dla przyszłych pokoleń.

– Dla dzieci i młodzieży papież jest postacią historyczną godną naśladowania. To integrowanie się różnych organizacji w środowisku lokalnym, w Zakładzie Aktywności Zawodowej pracuje trzydzieści osób z  niepełnosprawnością, w pracowni cukierniczej  własnoręcznie są  produkowane ciastka.

 Z kolei radny Arkadiusz Ślipikowski przypomina, że jest to ożywienie projektu z 2011 roku.

– Przy okazji beatyfikacji wielkich świętych, jako przedstawiciel grupy Białogońskie Skrzaty, cieszę się że mogliśmy weprzeć tę inicjatywę.

Jan Paweł II był ogromnym miłośnikiem przyrody.

– Karol Wojtyła był autorytetem i wyznawcą wartości, które uczymy młodych ludzi, , jego cytaty i motta często pojawiają się w naszej szkole na uroczystościach i apelach –  mówi  Małgorzata Pawłowska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 20  Natalii Machałowej w Kielcach.

Przypomnijmy, że Jan Paweł II był silnie związany z Kielcami, papież odwiedził stolicę województwa świętokrzyskiego trzeciego czerwca 1991 roku.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO