Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Uczniowie z całego województwa napisali patriotyczne dyktando w „Kostce”

środa, 26 października 2022 13:59 / Autor: Michał Łosiak
Uczniowie z całego województwa napisali patriotyczne dyktando w „Kostce”
Uczniowie z całego województwa napisali patriotyczne dyktando w „Kostce”
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Najlepsi uczniowie z województwa świętokrzyskiego przyjechali do Katolickiego Liceum im. św. Stanisława Kostki na finał Ogólnopolskiego Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii”. Już niedługo poznamy zwycięzców w poszczególnych kategoriach.

W trzech kategoriach wiekowych – klasy 4-6, klasy 7-8 szkoły podstawowej oraz szkoły średnie – do etapu wojewódzkiego zakwalifikowało się po 70 uczniów. Młodzi ludzie pisali m.in. o dziejach Wawelu w XX wieku.

– Głównym celem dyktanda nie jest sprawdzenie trudności ortograficznych, ale zapoznanie uczniów z białymi plamami w historii Polski. Jest ich bardzo dużo, a świadomość młodzieży burzliwych dziejów jest ciągle niedostateczna. Trudność konkursu polega na tym, że trzeba się orientować w pisowni wydarzeń historycznych, instytucji publicznych i innych szczegółów – mówiła Anna Karp, przewodnicząca komisji sprawdzającej dyktanda.

Jak mówi jedna z uczestniczek – Antonina Deredas z VI LO w Kielcach, do udziału w konkursie skłoniła ją tematyka patriotyczna.

– Uważam, że tematy patriotyzmu, walki o niepodległość i miłości ojczyzny są ważne i powinny być poruszane jak najczęściej. Nie po raz pierwszy biorę udział w tych zmaganiach – podkreśla.

Z kolei Paweł Świercz z Liceum Ogólnokształcącego im. św. Stanisława Kostki przyznaje najważniejszą formą przygotowania do dyktanda jest czytanie książek.

– Patriotyzm to wielka wartość, która niestety często jest pomijana, dlatego cieszę się, że mogę wziąć udział w tym konkursie – dodaje.

Wyniki dyktanda poznamy za tydzień. Uroczysta gala odbędzie się 17 listopada w Wojewódzkim Domu Kultury.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO