KOŚCIÓŁ
"Tak Wierzę": ks. Stanisław Słowik: Kielecka Caritas działa już 35 lat
Caritas Diecezji Kieleckiej obchodzi 35 lat od reaktywacji. Dziś jest jedną z najprężniej działających organizacji pomocowych. 13 listopada odbędą się uroczyste obchody jubileuszowe.
Początki Caritas sięgają pierwszych lat XX wieku. W diecezji kieleckiej organizacja utworzona została w 1932 roku. Niestety po drugiej wojnie, w okresie PRL-u, została zlikwidowana, ponieważ władze komunistyczne zawładnęły wszystkimi działaniami charytatywnymi. Reaktywacja organizacji nastąpiła w 1989 roku. Dekret powołujący wydał ówczesny biskup kielecki Stanisław Szymecki. Od początku dyrektorem Caritas Diecezji Kieleckiej jest ks. Stanisław Słowik.
- Z naszej pomocy rocznie korzysta około 40 tysięcy osób. Pierwsze działania, jakie tuż po reaktywacji i dzisiejsze, to pomoc diametralnie różna, ale powtarzalna. W latach 90. XX wieku organizowaliśmy dożywianie dla osób, które straciły pracę i były pozbawione środków do życia. Początkowo, nie mając własnych lokali, wykupywaliśmy obiady i rozdawaliśmy talony potrzebującym. Drugim obszarem, było rozdawanie pomocy rzeczowej. Innym wymiarem było wsparcie dla tragicznych wydarzeń w Polsce i na świecie. Wtedy zbieraliśmy ofiary. Podobnie, jak dziś pomagamy powodzianom - mówi ks. Stanisław Słowik.
Obecnie Caritas odpowiada na wyzwania współczesności. - Działania, jakie podejmujemy należą do największych spośród wszystkich diecezji w Polsce. Pod względem zaangażowania środków, ilości osób, skali i zakresu udzielanej pomocy jesteśmy liderem. Podejmujemy działania prawie we wszystkich obszarach pomocy społecznej - podkreśla ks. Słowik.
- Mamy w strukturze 7 domów pomocy społecznej, 6 środowiskowych domów samopomocy, 4 hospicja: dwa stacjonarne, dwa domowe. Wiele placówek adresowanych jest do osób starszych, bezdomnych, zagrożonych bezdomnością. Nadal w naszej strukturze funkcjonują stołówki, które może mniej wydają obiadów dla przychodzących z ulicy, natomiast staramy się je dowozić do domów osób starszych i niepełnosprawnych. Jest też pakiet działań medycznych z poradniami specjalistycznymi oraz pakiet usług pielęgniarskich, hospicjum domowe, pielęgniarska opieka długoterminowa. Realizujemy też pakiet usług opiekuńczych i asystenckich - wylicza ksiądz dyrektor.
Caritas podejmuje też działania uzupełniające, które służą pomocy długofalowej na przykład dla osób po wypadkach i innych zdarzeniach losowych oraz dotkniętych bezdomnością i problemem alkoholowym.
Rozwija się też pomoc hospicyjna. - Jest to forma usługi, która się upowszechnia. Zaczęliśmy 26 lat temu od hospicjum w Miechowie. Z upływem lat rozwinęła się idea hospicjum domowego. Kielce były ostatnim miastem wojewódzkim, gdzie nie było hospicjum, więc była duża potrzeba, aby ono powstało. Obecnie Caritas ma w Kielcach dwa hospicja oraz jest oddział medycyny paliatywnej w ŚCO. Wsparcie człowieka w ostatnim momencie życia ma ogromne znaczenie i w wymiarze medycznym, aby pomóc złagodzić ból oraz towarzyszenie w momencie odchodzenia. Potrzebę tę wypełniają wolontariusze - mówi ks. Stanisław Słowik.
Na koniec warto wspomnieć, że ważnym obszarem działań Caritas jest wsparcie dzieci i młodzieży. Dla nich organizowane są świetlice, kolonie oraz Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom.
Więcej w audycji: "Tak Wierzę" we wtorek 8 października o godz. 20 w Radiu eM Kielce.