Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Tak będzie wyglądał Orszak Trzech Króli

środa, 04 stycznia 2023 13:50 / Autor: Łukasz Czerwiak
Tak będzie wyglądał Orszak Trzech Króli
Tak będzie wyglądał Orszak Trzech Króli
Łukasz Czerwiak
Łukasz Czerwiak

Uformowanie orszaku przed Wojewódzkim Domem Kultury, przejście do kieleckiej katedry i Msza Święta oraz wspólne śpiewanie kolęd – tak będzie wyglądał tegoroczny Orszak Trzech Króli. W role mędrców wcielą się Andrzej Bętkowski, Tadeusz Dziedzic oraz Oleg Sakajev.

W Uroczystość Objawienia Pańskiego, Kuria Diecezjalna w Kielcach we współpracy z Wojewódzki Dom Kultury organizuje świąteczny orszak. Procesja będzie formowana od godziny 12 na placu przed Wojewódzkim Domem Kultury.

– Pod naszą siedzibą będzie rozwali dla wszystkich, którzy się zgromadzą sympatyczne korony. Około 12:30 wszyscy wyruszą w kierunku bazyliki katedralnej – mówi Adrian Ścipiór, dyrektor WDK.

O godzinie 13, w katedrze Mszę Świętą odprawi biskup pomocniczy diecezji kieleckiej Marian Florczyk.

– W ostatnich latach z racji na pandemię nasze orszaki miały zakłócony rytm. Historia takich wydarzeń w naszym kraju nie jest długa. Parę lat temu będąc w niektórych krajach na zachodzie odkryłem, jak silną tam mają tradycję. Pierwsze tego typu spotkanie w naszym mieście odbyło się w 2011 roku. Zgromadziliśmy się z grupą „A nam się chce” na Placu Artystów na Placu Artystów. Po kilku latach nawiązaliśmy współpracę z WDK – tłumaczy biskup.

Podkreślił on także to, jak ważnym elementem tego spotkania jest Eucharystia.

– Bardzo mi zależy, aby takie orszaki odbywały się w naszym kraju. Dzisiaj trzej królowie przychodzą na spotkanie Jezusa Eucharystycznego. Chciałbym, aby to wydarzenie miało także charakter rodzinny – dodaje.

W tym roku w rolę monarchów wcielą się: Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego, a także Tadeusz Dziedzic, wiceprezes klubu Industria Kielce oraz Oleg Sakajev, uchodźca z Ukrainy, pracownik kieleckiego Caritas. 

– Jest to wielka integracja różnych środowisk i rodzin. Pan Oleg będzie szczególnym symbolem tego, że łączymy się ze wszystkimi, którzy proszą o pokój. Chcemy by mieszkańcy regionu złączyli się w jedno. Zapraszamy szczególnie dzieci, aby przebrały się w stroje pasterzy czy królów, abyśmy w radosny sposób mogli ten dzień świętować – zaznacza ksiądz Łukasz Zygmunt, rzecznik prasowy diecezji kieleckiej.

Uroczystość zakończy wspólne śpiewanie kolęd na placu św. Jana Pawła II. W wokalnych wysiłkach, wszystkich zgromadzonych będą wspierać klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach.

Modlitwy
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO