KOŚCIÓŁ
Święty Błażej – na ból gardła


W Kościele katolickim wspominamy dziś św. Błażeja – męczennika za wiarę z czwartego wieku. To również orędownik przy… chorobach gardła.
Święty Błażej urodził się w Cezarei Kapadockiej, na terenie dzisiejszej Turcji. Był lekarzem, ale zrezygnował z zawodu i rozpoczął życie na pustyni. Wierni Sebasty zwrócili na niego uwagę i wybrali go na swojego biskupa. W trakcie prześladowań, św. Błażej ukrył się w górach i tam kierował diecezją. Władze dowiedziały się o tym i biskup został aresztowany. W więzieniu uzdrowił człowieka, któremu ość przebiła gardło i był zagrożony uduszeniem. Niezłomny św. Błażej został poddany torturom i zamordowany przez ścięcie mieczem.
Święty to orędownik przy chorobach gardła. W dniu jego wspomnienia wierni modlą się o zdrowie i dobre korzystanie z daru mowy. Popularny jest również zwyczaj specjalnego błogosławieństwa. Kapłan, oprócz odpowiednich słów, dotyka gardeł dwiema świecami, tzw. błażejkami, które w tym dniu są błogosławione.
Modlitwa błogosławieństwa świec i wiernych:
Wszechmogący, wieczny Boże, Ty stworzyłeś cały świat. Z miłości zesłałeś nam swojego Syna, Jezusa Chrystusa, narodzonego z Maryi Dziewicy, aby leczył nasze choroby duszy i ciała. Dając świadectwo wiary, święty Błażej, chwalebny biskup, zdobył palmę męczeństwa. Ty, Panie, udzieliłeś mu łaski leczenia chorób gardła. Prosimy Cię, pobłogosław te świece i spraw, aby wszyscy wierzący za wstawiennictwem świętego Błażeja zostali uwolnieni od chorób gardła i wszelkiego innego niebezpieczeństwa i zawsze mogli Tobie składać dziękczynienie. Przez Chrystusa, Pana naszego.

![[FOTO] „Obraz i Wiara” – Katecheza o rodzinie w kieleckiej katedrze](/media/k2/items/cache/0ba7b9f22637ffac54168b7576ceb79f_L.jpg)





![[FOTO] Biskup Jan Piotrowski wyświęcił czterech diakonów](/media/k2/items/cache/0bb7a3cad405cf08d596527a1d87682b_L.jpg)
![[FOTO] Kolejna majówka rowerowa z biskupem](/media/k2/items/cache/c0e3ae45b476b9545b4c86542bd74bd8_L.jpg)