KOŚCIÓŁ
Światowy Dzień Chorego w Chęcinach


W Klasztorze Sióstr Bernardynek w Chęcinach biskup Marian Florczyk, biskup pomocniczy diecezji kieleckiej odprawił Mszę Świętą w intencji chorych. W trakcie liturgii zgromadzonym wiernym udzielono sakramentu namaszczenia chorych.
Corocznie, 11 lutego Kościół obchodzi Światowy Dzień Chorego ustanowiony w 1992 roku przez św. Jana Pawła II. O godzinie 18 w kościele pw. św. Józefa w Chęcinach odprawiona została Najświętsza Ofiara, której przewodniczył biskup Marian Florczyk, a jednym z koncelebransów był ojciec Aleksy Płatek, kapelan klasztoru. W swojej homilii główny celebrans przypomniał o wielkiej tajemnicy życia ludzkiego. – Czasem pytamy: czemu ja cierpię? Czemu na mnie przychodzi ta choroba? Czasem się zastanawiamy dlaczego inni ludzie marnują swoje zdrowie i nie szanują go. Stajemy dzisiaj przed tajemnicą losu człowieka. Niektóre młode osoby i dzieci nie wiedzą co to znaczy stracić zdrowie i co to jest choroba. Wydaje im się, że być zdrowym, sprawnym i radosnym to norma i tak będzie całe życie. Tutaj objawia się prawda, którą wyraził nasz poeta, pisząc o szlachetnym zdrowiu, którego smak poznamy dopiero, po jego stracie. Wtedy dopiero zaczyna się to zdrowie cenić – tłumaczył. – Kiedyś uważano, że choroba to kara Boża. W Starym Testamencie mamy piękną Księgę Hioba. Tam na Hioba przychodzi choroba. Jak to zwykle bywa odwiedzają go różni ludzie. Niektórzy, wytykają mu to, że mimo jego wierności Pan Bóg ukarał go chorobą i doradzają mu odwrócenie się od Stwórcy. Hiob pozostał jednak wierny, mimo że nawet żona go namawiała do tego odwrotu. Na chorobę światło rzucił dopiero Jezus Chrystus. Dla niektórych było nie do pomyślenia, żeby Syn Boży cierpiał. Nie rozumiał tego nawet św. Piotr – zauważył biskup Marian Florczyk i podkreślił, że Pan Bóg jest zawsze blisko człowieka chorego i cierpiącego.
Posłuchaj całej homilii:
Podczas Eucharystii kapłani udzielili sakramentu namaszczenia chorych zgromadzonym wiernym. – O istocie tego sakramentu czytamy już w Piśmie Świętym. To doprowadzenie do szczególnego spotkania danej osoby z Chrystusem. Jezus przychodzi, umacnia i nawet jeśli nie uzdrawia fizycznie to pomaga duchowo i daje zrozumienie – wyjaśniał biskup pomocniczy diecezji kieleckiej.
Na zakończenie Mszy Świętej biskup złożył szczególne podziękowania na ręce sióstr bernardynek i przypomniał o ich pełnej cierpienia historii w trakcie II wojny światowej. Liturgia sprawowana podczas 27. Światowego Dnia Chorego była również elementem wizytacji biskupiej Chęcin trwającej od grudnia minionego roku.
https://emkielce.pl/kosciol/swiatowy-dzien-chorego-w-checinach#sigProGalleria8d9288e07c







![[AKTUALIZACJA] Drugi dzień konklawe. O której godzinie możemy poznać nowego papieża?](/media/k2/items/cache/60a02ebb4c0e0f0c4466fc2b5cc5fb79_L.jpg)
