Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Stąd wychodzi życie duchowe

piątek, 19 sierpnia 2016 08:05 / Autor: Katarzyna Bernat
Stąd wychodzi życie duchowe
Stąd wychodzi życie duchowe
Katarzyna Bernat
Katarzyna Bernat

 

W niedzielę 21 sierpnia podczas Mszy św. o godz. 11 odbędzie się uroczyste wprowadzenie nowego proboszcza Bazyliki Katedralnej w Kielcach.

Katedra ma podwójną symbolikę: podkreśla autorytet biskupa, który stąd kieruje Słowo Boże do całej diecezji oraz wyraża jedność Kościoła diecezjalnego gromadzącego się wokół swojego Pasterza - mówi w wywiadzie dla Radia eM Kielce ks. ADAM KĘDZIERSKI, proboszcz Bazyliki Katedralnej w Kielcach. 

 

Parafia katedralna uznawana jest za najważniejszą w diecezji. Dlaczego?

W naszej diecezji znajduje się wiele bardzo czcigodnych kościołów i świątyń, nierzadko starszych niż bazylika katedralna. Jednakże katedra jest rzeczywiście miejscem szczególnym. Przede wszystkim dlatego, że jest kościołem Biskupa Diecezjalnego. Dlatego katedra ma podwójną symbolikę: podkreśla autorytet biskupa, który stąd kieruje Słowo Boże do całej diecezji oraz wyraża jedność Kościoła diecezjalnego gromadzącego się wokół swojego Pasterza. Stąd życie sakramentalne rozchodzi się na całą diecezję. Na przykład w katedrze odbywają się święcenia kapłańskie. Później ci młodzi księża sprawują sakramenty we wszystkich kościołach diecezji, stąd są posłani do ludzi. Katedra bywa więc nazywana bijącym sercem diecezji. Tak jest serce pompuje świeżą krew do organizmu i dzięki temu może on żyć, tak z katedry wychodzi życie duchowe. W tym znaczeniu można powiedzieć, że jest to najważniejsza parafia w diecezji.

Kielecka katedra jest też Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, której obraz znajduje się w bocznej kaplicy. Proboszcz jest kustoszem tego miejsca.

Katedra, jako sanktuarium jest mi szczególnie bliska. W czasie kiedy byłem w seminarium obraz ukoronował święty Jan Paweł II podczas wizyty w Kielcach, a Matka Boża Łaskawa Kielecka została oficjalnie ogłoszona Patronką Kielc. Odbyło się to dzięki staraniom ówczesnego ordynariusza ks. biskupa Stanisława Szymeckiego. Ten moment mocno mi się zapisał w sercu. Sanktuarium to miejsce, które chroni ten Cudowny Wizerunek i wiąże nas z rzeczywistością nadprzyrodzoną. Kustosz ma dbać o to, aby kult Matki Bożej Łaskawej był pielęgnowany i rozwijany. Chciałbym, aby katedra był miejscem promieniującym macierzyńską opieką Niepokalanej na Kielce i diecezję.

Czy już ma ksiądz pomysł na duszpasterstwo w parafii katedralnej?

Parafia katedralna nie jest mi obca, ponieważ po powrocie ze studiów w Rzymie przez rok byłem tu wikariuszem. Jednak, aby mówić o planach trzeba głębiej wejść w tę rzeczywistość. Wiem, że w tej parafii jest dużo osób starszych, a mniej rodzin z małym dziećmi. Z drugiej strony na terenie parafii jest dużo szkół średnich. Jednak młodzież uczęszczająca do nich wywodzi się z całego miasta, diecezji, a nawet województwa. Dlatego to wszystko trzeba pogodzić, czyli prowadzić duszpasterstwo młodzieży, która jest nam powierzona poprzez katechezę, ale również mieć na uwadze osoby starsze, które z racji swego wieku, też mają swoje przyzwyczajenia i potrzeby duchowe. Oprócz tego katedra to miejsce gdzie bardzo wiele osób, nawet spoza Kielc, przystępuje do spowiedzi. To jest wielkie wyzwanie dla nas duszpasterzy, aby ludzie mogli tu znaleźć źródło Bożego miłosierdzia, o czym tak często przypomina papież Franciszek.

W bazylice katedralnej odbywają się najważniejsze uroczystości, na które przybywają wierni z całej diecezji.

Chciałbym, aby ludzie gromadzący się tutaj czuli się jak u siebie. Katedra jest domem biskupa, a przez to również kapłanów i wiernych. Myślę, że tak właśnie jest, choćby wtedy gdy gościmy pątników idących w pielgrzymce na Jasną Górę.

Proszę nam powiedzieć o sobie.

Święcenia kapłańskie przyjąłem w 1994 roku z rąk ks. biskupa Kazimierza Ryczana. Pierwszą parafią, w której pracowałem i bardzo ciepło ją wspominam, była parafia Wniebowzięcia NMP we Włoszczowie. Później pięć lat studiowałem teologię dogmatyczną w Rzymie, a po powrocie przez rok pracowałem w katedrze. Przez kolejne sześć lat byłem ojcem duchownym w Wyższym Seminarium Duchownym, a od 2008 roku - proboszczem w Gorzkowie. W tym roku otrzymałem nominację na proboszcza parafii katedralnej.

Uroczyste wprowadzenie księdza proboszcza odbędzie się w niedzielę 21 sierpnia o godz. 11 przez ks. biskupa Jana Piotrowskiego.

Ksiądz biskup wręczając dekret, odbierając przysięgę i wyznanie wiary nowego proboszcza, jednocześnie udziela mu jurysdykcji do sprawowania funkcji proboszcza w danej parafii. W kościele natomiast odbywa się liturgiczny obrzęd przyjęcia tego urzędu. Ksiądz biskup postanowił osobiście wprowadzić proboszcza do parafii katedralnej, za co jestem mu bardzo wdzięczny. Jednocześnie pragnę bardzo serdecznie zaprosić wszystkich parafian, mieszkańców Kielc i gości do udziału w tej uroczystości.

Dziękuję za rozmowę.

Katarzyna Bernat

Posłuchaj rozmowy radiowej

Modlitwy
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO