Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Sługa Boży Ignacy Trenda. Trwa proces beatyfikacyjny

środa, 13 października 2021 16:23 / Autor: Michał Łosiak
Sługa Boży Ignacy Trenda. Trwa proces beatyfikacyjny
Fot. diecezja.kielce.pl
Sługa Boży Ignacy Trenda. Trwa proces beatyfikacyjny
Fot. diecezja.kielce.pl
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Trwa proces beatyfikacyjny Ignacego Trendy – jeden z dwóch procesów, który toczy się w diecezji kieleckiej. Sługa Boży z Lelowa czeka na wyniesienie na ołtarze.

Ignacy urodził się 24 czerwca 1882 roku w Ślęzanach, w rodzinie rolniczej. W wieku trzech lat stracił ojca, a dziewięć lat później – matkę. Miał siedmioro rodzeństwa. Ze względu na śmierć rodziców, szybko musiał dorosnąć i ciężko pracować, aby zarobić na swoje utrzymanie. Pomagał w gospodarstwie i w pracach domowych. Znany był ze swojej religijności. 23 lipca 1930 roku ożenił się z 42-letnią Łucją Kłosowicz i razem z nią przeprowadził się do Lelowa.

Dokładnie 3 września 1939 roku dotarli tam Niemcy. Brutalność okupanta nie znała granic. Najeźdzcy nie mieli litości dla ludności cywilnej, ale również miejsc świętych. Postanowili, że spalą miejscową świątynię, a do pomocy w tym świętokradczym czynie wezmą miejscową ludność.

„Jednego z mieszkańców Lelowa nakłaniano, ażeby podpalił słomę. Odmówił jednak stanowczo i dlatego został rozstrzelany”, wspominał ks. Edward Sztfrowski, wikariusz w Lelowie w latach 1954-1955.

Jak się później okazało, człowiekiem tym był Ignacy Trenda.

Z kolei dzięki Wandzie Pawlik z Lelowa znamy jedne z ostatnich słów Ignacego Trendy. Tuż przed śmiercią miał powiedzieć: „Jezusicku kocany, ja Cię podpalał nie będę”.

Każdy z nas może włączyć się w modlitwę o beatyfikację Sługi Bożego Ignacego Trendy.

MODLITWA O BEATYFIKACJĘ SŁUGI BOŻEGO IGNACEGO TRENDY:

Boże, Ty w nieskończonej miłości dałeś swojego Syna,  aby nas odkupił przez mękę, śmierć na krzyżu i zmartwychwstanie wejrzyj na męczeńską śmierć Twojego Sługi, Ignacego Trendy, poniesioną w obronie Krzyża Świętego i spraw, abyśmy mogli się radować z zaliczenia go do grona błogosławionych oraz naszych orędowników u Ciebie.  Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

(źródło: diecezja.kielce.pl)

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO