KOŚCIÓŁ
Słowo i śpiew z okazji jubileuszu
Świętowania jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski ciąg dalszy. Kolejnym wydarzeniem wpisującym się w te obchody był koncert z udziałem chórzystów w kieleckiej bazylice katedralnej. W świątyni wystąpiła grupa około 40 artystów.
Przed kielecką publicznością, w tym przed Biskupem Kieleckim ks. Janem Piotrowskim, wystąpił Chór Kameralny Fermata oraz Chór Instytutu Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Towarzyszyli im soliści: sopranistka Renata Drozd, mezzosopranistka Monika Kolasa-Hladikova i baryton o. Rafał Kobyliński. Nie zabrakło wokali dziecięcych. Wraz z dorosłymi wykonawcami wystąpiły sopranistki dziecięce: Natasza Łukowiec i Zosia Sondej. Na organach w kieleckiej katedrze zagrał Paweł Łukowiec, a za batutę dyrygenta chwyciła Ewa Robak. Ponadto, w rolę narratora wcielił się Jerzy Zelnik, znakomity aktor telewizyjny i teatralny.
Co więcej, jednym z wykonawców koncertu był nasz redakcyjny kolega Piotr Zawadzki, który jest członkiem Chóru Kameralnego Fermata.
Koncert był muzyczno-słowną opowieścią o wydarzeniach w naszym kraju, które można uznać za następstwa przyjęcia przez Polskę chrztu. Historię otwierały oczywiście postaci Dobrawy i Mieszka I. Artyści poprowadzili swoich słuchaczy przez wieki, w których nasza ojczyzna zarówno odnosiła sukcesy, jak i doświadczała wielu cierpień, aż po czasy św. Jana Pawła II i współczesność. Religijne pieśni w oprawie muzyki poważnej uzupełniły teksty narratorskie odczytane przez Jerzego Zelnika.