Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Siedem pytań do przyjaciela

niedziela, 15 października 2017 06:54 / Autor: Tygodnik eM Kielce
Siedem pytań do przyjaciela
Siedem pytań do przyjaciela
Tygodnik eM Kielce
Tygodnik eM Kielce

Kolejny dzień października. Jak zwykle w Nazarecie o 7.30 różaniec, części chwalebne, bo to środa. A potem w Księdze Pamiątkowej naszej szkoły pojawił się wpis: Dom przyjaciela nie jest nigdy daleko. Od tego kongijskiego przysłowia rozpoczął swoje spotkanie z młodzieżą kieleckiego Nazaretu biskup Jan Piotrowski. Hm… mieć biskupa za przyjaciela – to niezły pomysł! Ale do przyjaźni potrzebne jest lepsze poznanie (się), do czego najbardziej przydatna jest rozmowa. A zatem – poniżej skrót środowego spotkania.

- Czy ma Ksiądz Biskup ulubiony fragment Biblii?

- Jest taki fragment z Ewangelii św. Jana, gdzie Maryja mówi do uczestników wesela w Kanie Galilejskiej: „Uczyńcie wszystko cokolwiek wam powie” (J 2, 5). Kiedyś prowadziłem naukę rekolekcyjną o tym, co Chrystus nam mówi. Jest wiele fragmentów, w których kieruje do nas słowa: „Idźcie i nauczajcie”, „Przebaczajcie sobie wzajemnie”, „Co Bóg złączył, człowiek niech nie rozdziela”, „To czyńcie na moją pamiątkę”. Jest to dla mnie pouczające, a fragment ten wszedł w moje serce.

- Czy jest jakieś motto, którym kieruje się Ksiądz Biskup w życiu?

- Całe moje posługiwanie kapłańskie wiązało się z misjami. Słowa: „Idźcie i głoście”, potem sprecyzowane do „In caritate Evangelium praedicare”, stały się zwierciadłem mojego życia.

- Co Ksiądz Biskup sądzi o Komunii udzielanej rozwodnikom?

- Przyjęcie Jezusa w Komunii świętej od każdego chrześcijanina domaga się stanu łaski uświęcającej. Ojciec Święty nie zezwala takim osobom na przyjęcie Komunii, ale zaprasza do refleksji, by na każdy przypadek spojrzeć z osobna. Niedotrzymywanie wierności małżeńskiej jest decyzją, która sprawia, że jako chrześcijanie dobrowolnie tracimy możliwość przyjmowania Komunii świętej.

- Kto jest autorytetem dla Księdza Biskupa?

- Ja lubię się trzymać Pana Jezusa i odkrywać tę prawdę, że jest Panem – i na tym buduję swoje przepowiadanie. Natomiast w ludzkim wymiarze sięgam do świata misji, pontyfikatu św. Jana Pawła II, a obecnie w przepowiadaniu zawsze jest odniesienie do nauki Ojca Świętego Franciszka.

- Jak Ksiądz Biskup ocenia sytuację na Bliskim Wschodzie i tzw. problemy imigracyjne?

- Emigracja była, jest i będzie. Problem jest bardzo złożony, ma podłoże polityczne, kulturowe i religijne. Należy pamiętać, że islam jest religią ekspansji, a nie nawrócenia. Jednak musimy patrzeć na osoby, które zmierzają do Europy po ludzku, z empatią i gotowością pomocy. Jednocześnie tworzenie klimatu, że „nic się nie dzieje” jest uśpieniem ludzkich sumień.

- Czy należy przymuszać dziecko do uczestnictwa w życiu Kościoła?

- Nigdzie nie jest mile widziana przemoc. Powinna być dyscyplina, ale nie przemoc. Rodzice muszą dawać dzieciom dobry przykład. Jak mówi starożytne powiedzenie: „Verba docent, exempla trahunt” (Słowa uczą, przykłady pociągają).

- Co Ksiądz Biskup radziłby człowiekowi, który się właśnie zakochał?

- Każdy przez ten proces przechodzi. Pojawia się pytanie: czy jestem prawdziwie zakochany? Sfera uczuć jest bardzo osobista i potrzeba odwagi, również wiary w samego siebie, by odpowiedzieć sobie: czy to jest prawdziwa miłość i ta właściwa osoba, którą zamierzam obdarzyć miłością?

Godzina spotkania przepełnionego pytaniami minęła szybko… Ale przecież już niedługo, bo 22 grudnia, tuż przed Bożym Narodzeniem znów zobaczymy się z Księdzem Biskupem Janem Piotrowskim na Mszy świętej w kieleckiej katedrze.

Ola Barabasz

LO Świętej Jadwigi Królowej w Kielcach

Modlitwy
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO