Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

SACROEXPO już w czerwcu

środa, 25 maja 2022 12:26 / Autor: Michał Łosiak

Już po raz 23. w Targach Kielce odbędzie się Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO. Oprócz szat, naczyń liturgicznych, elementów wyposażenia kościołów czy dewocjonaliów będziemy mogli wziąć udział w licznych wydarzeniach towarzyszących. Przyznany zostanie także Medal Per Artem ad Deum.

Impreza rozpocznie się 6 czerwca i zgromadzi 160 firm z siedmiu krajów. Zobaczymy dewocjonalia, szaty i naczynia, liturgiczne, gadżety i akcesoria religijne, rzeźby, ikony zawierające wizerunki świętych, oszałamiające przepychem barw witraże, a także najnowsze pozycje książkowe czołowych wydawnictw katolickich.

– Przez ostatnie dwa lata organizowaliśmy wystawę we wrześniowym terminie, ale cały czas mieliśmy kontakt z wystawcami. Mimo pandemii nie było więc przerwy i zachowaliśmy ciągłość. W halach Targów Kielce spotkają się przedstawiciele wielu branż, ale warto pamiętać, że wspólnym mianownikiem jest Kościół – mówi Agnieszka Wicha-Dauksza, dyrektor Wydziału Public Relations w Targach Kielce.

Wydarzeniu towarzyszyć będą wydarzenia towarzyszące. Zaprezentowana zostanie ekspozycja Ars Eucharystica, czyli sztuka w służbie Eucharystii organizowana przez Muzeum Diecezjalne w Kielcach i Galerię Prima Porta Antiquities z Warszawy.

– Zobaczymy jak wyglądały i jak zmieniały się naczynia i przedmioty związane z liturgią. Kolejna wystawa to „Światło ikony” Antoniego Myśliwca. Współpracujemy z nim od lati nie jest to pierwsza jego ekspozycja podczas SACROEXPO – informuje nasza rozmówczyni.

W ramach targów, już od 17 lat przyznawany jest Medal Per Artem Ad Deum Papieskiej Rady ds. Kultury. W tym roku laureatem jest włoski reżyser Giuseppe Tornatore.

– Jest znany z oscarowego obrazu „Cinema Paradiso”, czy „Maleny” z Monicą Belucci. Co ciekawe, jest on autorem filmu o innym laureacie nagrody, czyli Ennio Morricone – dodaje Agnieszka Wicha-Dauksza.

W trakcie SACROEXPO odbędzie się także specjalna loteria dla osób konsekrowanych oraz liczne spotkania i konferencje. Impreza zakończy się 8 czerwca.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO