KOŚCIÓŁ
Rozpoczęły się uroczystości 850-lecia bazyliki katedralnej
Uroczystą Mszą Świętą pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża rozpoczęły się obchody 850-lecia bazyliki katedralnej w Kielcach.
– O żywej wierze kościoła na ziemi świętokrzyskiej - jak pisałem w słowie skierowanym z okazji jubileuszu 850-lecia tej świątyni - świadczą miejsca kultu, kościoły i klasztory oraz rzesza świętych i błogosławionych. W tę rzeczywistość od 1171 roku wpisuje się także historia kolegiaty, dziś katedry kieleckiej pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej. O duchowym bogactwie regionu i katedry przypominał Ojciec Święty Jan Paweł II w swojej homilii w Masłowie 3 czerwca 1991 roku. Wybrzmiały wtedy te słowa: "Na tę ziemię chrześcijaństwo przyszło bardzo wcześnie. W prastarej Wiślicy książę Wiślan przyjął chrzest już w IX wieku. Ta ziemia została zaszczycona relikwią Krzyża Chrystusowego już za czasów Bolesława Chrobrego. Krzyż jest Wam drogi (…). Dokonałem koronacji od wieków czczonego obrazu Matki Bożej Łaskawej w katedrze kieleckiej. W macierzyńskie dłonie Matki Bożej Łaskawej oddaję tę ziemię i jej mieszkańców” – wspominał podczas Mszy Świętej biskup kielecki Jan Piotrowski.
– Dlatego dziś pytam samego siebie i was, nie pomijając nikogo w tym mieście i w naszej diecezji: czy potrzebny jest nam lepszy program pracy nad sobą, dla naszego miasta, regionu i diecezji niż ten wskazany przez Świętego Papieża? Podążajmy zatem tym szlakiem prowadzeni przez Maryję. Zawsze i wszędzie miejmy odwagę przeżywać jej wstawiennictwo, szczególnie w dniach zagrożeń z powodu panującej pandemii, ale też bądźmy duchowo uczciwi i wrażliwi, aby usłyszeć jej dobrą radę z Kany Galilejskiej: "Uczyńcie wszystko cokolwiek wam powiem" - mówił pasterz.
- Dziś pierwszy dzień jubileuszu, który rozpoczynamy pod czujnym spojrzeniem Łaskawej Matki Kieleckiej, obdarzeni przez Ojca Świętego Franciszka możliwością zyskania odpustu zupełnego, pragniemy w zadanym nam darze jubileuszowego czasu umacniać naszą jedność z Jezusem i Kościołem. Aby zgodnie z życzeniem Pana Jezusa z dzisiejszej Ewangelii pełnić wolę Ojca, który jest w Niebie – dodał biskup Piotrowski.
Pierwszym biskupem kieleckim był Wojciech de Boża Wola Górski, pochodzący z kapituły tarnowskiej, dlatego też homilię podczas Mszy Świętej rozpoczynającej jubileusz wygłosił biskup tarnowski Andrzej Jeż.
– Ponad pół wieku temu, 14 lutego 1953 roku, sługa boży prymas Polski Stefan Wyszyński wypowiedział programowe słowa: "Wszystko postawiłem na Maryję", był to zarazem wyraz jego ogromnej miłości do Matki Bożej. W tych słowach prymas Wyszyński wytyczył drogę swojego posługiwania, ale też znalazł ratunek dla udręczonego wówczas narodu i kościoła w Polsce – mówił biskup Jeż.
– W obecnej sytuacji ogólnoświatowego zagrożenia pandemią wielu biskupów i episkopaty poszczególnych krajów również postawiły na Maryję. Zawierzyli oni lokalne kościoły i poszczególne diecezje Bogurodzicy Mari. Pod koniec marca Anglia i Walia zawierzyły się Matce Bożej, odnawiając akt dokonany w roku 1381, kiedy na wyspach szalała dżuma. Matce Bożej zawierzona została cała Austria i jej mieszkańcy. Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i Niepokalanemu Sercu Maryi zostało zawierzone środowisko kościoła w Portugalii i Hiszpanii. Dokonało się to 25 marca tego roku Sanktuarium w Fatimie. Przewodniczący episkopatu polski arcybiskup Gądecki poprosił aby w to fatimskie zawierzenie włączyć też naród polski. Zaś w minioną niedzielę, 3 maja w Sanktuarium Jasnogórskim, został dokonany akt zawierzenia narodu polskiego Najświętszemu Sercu Panu Jezusa i Matce Bożej Królowej Polski – dodał ordynariusz tarnowski.
Jak podkreślił kapłan, Polska była zawierzana Matce Bożej w narodowym sanktuarium w Jasnej Górze w trudnych momentach historycznych. – Matka Boża była i jest gwiazdą przewodnią i znakiem niezachwianej nadziei dla całych narodów i poszczególnych ludzi – dodał biskup Andrzej Jeż.
Po Mszy świętej został odprawiona Litania Loretańska oraz udzielone błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem z bramy bazyliki dla całego miasta.
Posłuchaj całej homilii:
Część I
Część II
https://emkielce.pl/kosciol/rozpoczely-sie-uroczystosci-850-lecia-bazyliki-katedralnej#sigProGalleria02ac4331eb