KOŚCIÓŁ
Rozmawiali o roli duchowieństwa w Powstaniu Styczniowym


W Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” odbyło się spotkanie upamiętniające 160. rocznicę wybuchu zrywu narodowego. W wydarzeniu uczestniczył biskup Jan Piotrowski, który ze zgromadzonymi gośćmi wysłuchał prelekcji „Ks. Józef Ćwikliński i duchowieństwo w powstaniu styczniowym”.
Jak twierdzi prelegentka dr Grażyna Barwinek, wicedyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Chęcinach, nie tylko ks. Ćwikliński, ale całe duchowieństwo odegrało ważną rolę w Powstaniu Styczniowym. W swoim wystąpieniu skupiła się na jego postaci, ponieważ jako dziecko zapamiętała tablicę pamiątkową z jego wizerunkiem.
– Kapłani opiekowali się uczestnikami powstania, dlatego ich czyny były tak ważne. Postać ks. Ćwiklińskiego pojawiła się, ponieważ był proboszczem w Chęcinach, skąd pochodzę. Zgłębiając jego historię, dowiedziałem się jak blisko był powstańców. Jego główną myślą było jednoczenie osób, które były wokół niego. Niezależnie od wieku i stanu pochodzenia zachęcał wszystkich do uczestnictwa w zrywie narodowym – mówi.
Wśród wielu uczestników spotkania organizowanego przez Delegaturę IPN w Kielcach, Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach oraz Narodowy Bank Polski był Biskup Kielecki.
– W tamtym czasie przestrzenią wolności był Kościół. Księża diecezjalni oraz zakonni wszędzie tam, gdzie było to możliwe podejmowali wysiłek, aby mobilizować się i dodawać otuchy. W naszym regionie było wiele takich sztandarowych postaci i warto o tym pamiętać. Dlatego ważne są takie spotkania mówiące prawdę o tamtych wydarzeniach – zaznacza.
TUTAJ przeczytasz więcej o dzisiejszym spotkaniu.


![[FOTO] Modlitwą upamiętnili ofiary wydarzeń z 4 lipca 1946 roku](/media/k2/items/cache/89871a90a68a3e9e0f098401f2e36e25_L.jpg)



![[Lista] Zmiany wikariuszy w diecezji kieleckiej. Zobacz gdzie trafi ponad 40 kapłanów](/media/k2/items/cache/20fdf4691017c195c6465900606f486e_L.jpg)

