Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Róże Żywego Różańca pielgrzymowały do katedry

sobota, 02 października 2021 15:48 / Autor: Wojciech Dudkowski
Róże Żywego Różańca pielgrzymowały do katedry
Róże Żywego Różańca pielgrzymowały do katedry
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

Już po raz trzynasty w naszej diecezji odbyła się pielgrzymka Róż Żywego Różańca. W tym roku miała ona miejsce w dniu zakończenia Jubileuszu 850-lecia kieleckiej katedry.

Uczestnicy pielgrzymki zgromadzili się na Placu Świętego Jana Pawła II przed katedrą. Tam poprzez wspólny śpiew pieśni, modlitwę różańcową oraz wysłuchanie konferencji przygotowywali się do kulminacyjnego momentu, jakim była uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem arcybiskupa Salvatore Pennacchio, Nuncjusza Apostolskiego w Polsce. Więcej o Mszy Świętej możemy znaleźć tutaj.

Ksiądz Łukasz Zygmunt, diecezjalny moderator Wspólnot Żywego Różańca, w rozmowie z Radiem eM podkreślał szczególne miejsce modlitwy różańcowej w historii kieleckiej bazyliki

- Już w XV wieku sam papież pozwolił, by przy kieleckiej kolegiacie powstało Archibractwo różańcowe. Należały do niego prawie całe Kielce: wójt, starosta i inne grupy społeczne, którzy gromadzili się w katedrze kieleckiej i śpiewali różaniec. Widać, jak ważne jest to wydarzenie, aby uwieńczyć ten jubileusz przez wszystkie wspólnoty różańcowe naszej diecezji – powiedział.

Całej rozmowy można wysłuchać tutaj.

Uczestnicy pielgrzymki mówili, jak ważna jest dla nich wspólnotowa modlitwa na różańcu

- W naszej parafii są cztery grupy, 80 osób. Modlitwa jest dla nas ważna, lubimy się modlić na różańcu w różnych potrzebach. Zachęcamy wszystkich. Co roku uczestniczymy w pielgrzymkach w różne miejsca – mówią panie Maria i Jadwiga z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kazimierzy Wielkiej

- Dziś przyjechało nas 27, ale jest nas dużo więcej, każda dzielnica ma swoją grupę różańcową. Wiara to piękna rzecz. Kochamy Pana Boga, nasze rodziny i Ojczyznę. Modlitwa jest naszą bronią i ratunkiem – mówią panie Stanisława, Danuta i Elżbieta z parafii świętego Wawrzyńca w Michałowie.

Choć większość pielgrzymów z Róż Różańcowych stanowiły kobiety, to mężczyźni również mieli swoją reprezentację:

- Choć modlitwa różańcowa jest głównie domeną kobiet, ale w mojej parafii jest koło różańcowe mężczyzn. W mojej parafii w modlitwę jest zaangażowanych jest 180 osób. Od pokoleń byłem blisko Boga i Maryi, podjąłem taką modlitwę, staram się, aby moje dzieci też ją podejmowały. Myślę, że to dobry sposób, by przejść przez życie, mając oparcie w Matce – mówi pan Mariusz z parafii w Rykoszynie.

Wspólnoty Żywego Różańca założone zostały przez Sługę Bożą Paulinę Jaricot w 1826 roku, a zatwierdzone przez papieża Grzegorza XVI w 1832 roku.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO