Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Rok 2021 w Kościele kieleckim

piątek, 31 grudnia 2021 08:50 / Autor: Michał Łosiak
Rok 2021 w Kościele kieleckim
Fot. Piotr Michalec
Rok 2021 w Kościele kieleckim
Fot. Piotr Michalec
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Początek synodu, trzydziesta rocznica przyjazdu do Kielc św. Jana Pawła II, czy peregrynacja obrazu św. Józefa Opiekuna Rodziny – to tylko niektóre, wyjątkowe wydarzenia w Kościele kieleckim, które miały miejsce w 2021 roku.

W 2021 roku obchodziliśmy także trzydziestą rocznicę przyjazdu św. Jana Pawła II do Kielc i Masłowa. Centralnym punktem obchodów była Msza Święta pod przewodnictwem biskupa pomocniczego diecezji kieleckiej Mariana Florczyka i spotkanie osób niepełnosprawnych w Masłowie.

– Trzydzieści lat temu przybył do nas papież Jan Paweł II. Do nas, czyli do mieszkańców Ziemi Świętokrzyskiej. Przybył nie tylko do biskupów, księży, sióstr zakonnych, ale do całej wspólnoty osób zamieszkujących ten region. Tu, na lotnisku, było nas prawie pięćset tysięcy ludzi. Byliśmy dumni, radośni, dzieliliśmy się uśmiechem, chlebem, parasolem i płaszczem. Nikt nie czuł się obcy, a wręcz przeciwnie. Związała nas wspólnota przyjaźni i serdeczności. W deszczowej pogodzie nie żałowaliśmy sobie serca – mówił biskup Marian Florczyk.

12 września w Warszawie odbyła się beatyfikacja Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Uroczystość miała miejsce w Świątyni Opatrzności Bożej.

Prymas Stefan Wyszyński urodził się 3 sierpnia 1901 roku w miejscowości Zuzela. Święcenia kapłańskie przyjął 3 sierpnia 1924 roku. Rozpoczął wówczas pracę duszpasterską, a rok później również naukową - rozpoczynając studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Przyczynił się do powstania Rady Społecznej przy prymasie Auguście Hlondzie. W trakcie wojny został aresztowany przez gestapo, a następnie pełnił m.in. posługę kapelana w szpitalu dla żołnierzy Armii Krajowej. W 1946 roku został mianowany biskupem lubelskim. Dwa lata później był już arcybiskupem gnieźnieńskim i warszawskim oraz prymasem Polski.

Prymas wielokrotnie bywał w Kielcach. Jego najbardziej pamiętna wizyta miała miejsce w lipcu 1966 roku - roku Milenium Chrztu Polski. Kielczanie na spotkanie z Głową Polskiego Kościoła przyjeżdżali do naszego miasta z całego regionu, pomimo ograniczeń ze strony władz oraz blokady informacyjnej. Informacje o wizycie była rozpowszechniana głównie przez parafie.

Kardynał Wyszyński zmarł 28 maja 1981 roku. Jego beatyfikacja miała miejsce 12 września 2021 roku w Warszawie. 15 grudnia do parafii Ducha Świętego w Kielcach, jako pierwszej parafii w diecezji, zostały wprowadzone relikwie błogosławionego Prymasa. Wcześniej w parafii gościła siostra Nulla Garlińska, uzdrowiona za przyczyną kardynała.

2 października zakończyły się obchody jubileuszu 850-lecia kieleckiej Bazyliki Katedralnej. Z tej okazji odbyła się uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem arcybiskupa Salvatore Pennacchio, Nuncjusza Apostolskiego w Polsce, podczas której odczytano list od papieża Franciszka.” Koncelebrowali ją biskupi i licznie zgromadzeni kapłani. Był to także dzień corocznej pielgrzymki Róż Żywego Różańca.

Eucharystia rozpoczęła się procesją z Domu Biskupiego do katedry. Prowadziła ją Orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej z Krasocina.

Swoje słowa do zgromadzonych wiernych skierował Ojciec Święty Franciszek. Odczytał je w jego imieniu biskup Marian Florczyk

Homilię wygłosił Biskup Kielecki Jan Piotrowski. Podkreślał jak wiele działo się w świątyni przez minione wieki.

Pod koniec Mszy Świętej wierni parafii katedralnej przekazali Nuncjuszowi Apostolskiemu kopię obrazu Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej i pamiątkowy album

Podczas Eucharystii chór parafii katedralnej oraz chór Diecezjalnego Studium Organistowskiego wykonał po raz pierwszy Mszę "Missa de beata Maria Virginae Gratianum" autorstwa doktora Pawła Łukowca, skomponowaną specjalnie na tę okazję.

17 października rozpoczął się diecezjalny etap Synodu Rzymskiego. Otworzył go podczas uroczystej Eucharystii w kieleckiej katedrze biskup kielecki Jan Piotrowski. Mszę świętą koncelebrowali biskupi pomocniczy Marian Florczyk i Andrzej Kaleta, a także kapłani, którzy będą uczestniczyć w pracach Synodu. Każdy wierny jest zaproszony do włączenia się w jego prace.

– Ojciec Święty nie wyznacza wyjątkowych kryteriów organizacji, sekretariatów, ale mówi też o pewnej spontaniczności, marzeniach i propozycjach. Nasza jubileuszowa katedra przez 850 lat była świadkiem wielu uroczystości, ale po raz pierwszy jako kościół biskupa, z woli Ojca Świętego jest świadkiem takiego wydarzenia. Synody nie są nowością w Kościele katolickim – były synody prowincjalne, diecezjalne, poświęcone Kościołom na poszczególnych kontynentach, kapłaństwu, posłudze biskupiej, czy życiu konsekrowanemu – mówił Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

Pod koniec Mszy Świętej biskup wręczył nominacje dla członków Zespołu Synodalnego Diecezji Kieleckiej. W jego skład wchodzą: ks. dr hab. Jarosław Czerkawski, ks. dr Mirosław Cisowski, ks. dr Marcin Rokita, ojciec dr Jan Strumiłowski, siostra dr Natalia Białek, dr hab. Małgorzata Krzysztofik, Weronika Leszczyńska i Marek Pycia.

Grupa ma zbierać opinie i sugestie. Prace etapu diecezjalnego potrwają do wiosny przyszłego roku. Protokół zostanie przekazany do etapu kontynentalnego, a wnioski będą zaprezentowane w 2023 roku podczas ostatniej, ogólnokościelnej fazy Synodu.

W listopadzie Biskup Kielecki Jan Piotrowski został przewodniczącym Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Misji. Z kolei w marcu biskup pomocniczy diecezji kieleckiej został powołany na pierwszą, pięcioletnią kadencję do Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. W Uroczystość św. Józefa – patrona ludzi pracy na Mszy Świętej w Sanktuarium św. Józefa Opiekuna Biskup kielecki Jan Piotrowski na Mszy Świętej odpustowej poświęcił 40 kopii obrazu św. Józefa, który znajduje się w tym kościele. Obrazy zostały przekazane przedstawicielom wszystkich dekanatów i peregrynowały po całej diecezji. Peregrynacja odbywała się w Roku Świętego Józefa, którego zakończenie miało miejsce również w parafii na kieleckim Szydłówku. Mszy Świętej przewodniczył były prymas Polski arcybiskup Józef Kowalczyk.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO