KOŚCIÓŁ
Rocznica peregrynacji figury Matki Bożej Fatimskiej. Zobacz jak diecezja kielecka gościła Maryję
Mija 25 lat od peregrynacji figury Matki Bożej Fatimskiej w naszej diecezji. Ogromne uroczystości trwały osiem dni, wizerunek Maryi przyjęło 21 parafii, a w spotkaniach wzięło udział prawie dwieście tysięcy osób.
Było to jedno z największych wydarzeń w diecezji kieleckiej, które stanowiło jeden z elementów przygotowań Kościoła lokalnego do obchodów 2000 rocznicy chrześcijaństwa. Wystarczy wspomnieć, że w samych Kielcach na uroczystości przybył prawie co trzeci mieszkaniec miasta, a podczas nabożeństw rozdano 70 tysięcy komunii. W przygotowania włączyło się wiele środowisk – zarówno wierni świecy, jak i rady miejskie, media i służby mundurowe.
Nawiedzenie Maryi przyczyniło się do ożywienia religijnego diecezji. Rozpowszechniono nabożeństwo do Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny, Róże Żywego Różańca, ale również wprowadzono nabożeństwo fatimskie i nawiedzenie rodzin przez kopię figury.
W rocznicę pożegnania figury Matki Bożej Fatimskiej, 10 lutego 2021 roku o godzinie 18 Biskup Kielecki Jan Piotrowski odprawi uroczystą Mszę Świętą w kościele św. Józefa Robotnika w Kielcach
Powitanie wizerunku Matki Bożej miało miejsce w kościele św. Wojciecha 3 lutego 1996 roku, gdzie wierni modlili się pod przewodnictwem biskupa kieleckiego Kazimierza Ryczana. Nie wszyscy zmieścili się do świątyni, dlatego uczestnicy uroczystości tłumnie wypełnili plac św. Wojciecha i sąsiadujące ulice.
Figura została przeprowadzona przez nasze miasto. Ówczesny pasterz diecezji, biorąc pod uwagę liczbę osób zgromadzonych przed katedrą, odprawił Mszę Świętą na placu Jana Pawła II. Homilię wygłosił wówczas biskup pomocniczy Mieczysław Jaworski.
Całonocne czuwanie odbyło się wówczas w kościele Matki Bożej Fatimskiej w Dyminach. Parafia przygotowała się do przyjęcia wizerunku przez tygodniowe rekolekcje.
Następnego dnia figura trafiła do Piekoszowa, a następnie do Włoszczowy. Tu również odbyła się uroczysta procesja ulicami miasta w kierunku miejscowego kościoła, gdzie Mszę Świętą odprawił biskup Mieczysław Jaworski.
Piątego lutego uroczystości odbyły się w parafii św. Bartłomieja Apostoła w Szczekocinach i w parafii św. Piotra i Pawła w Sędziszowie. W nocy przeniesiono figurę do parafii św. Brata Alberta.
Figura odwiedziła również dwie parafie jędrzejowskie – kościół Świętej Trójcy i Matki Bożej Łaskawej. W uroczystości zaangażowali się nauczyciele i młodzież.
Z kolei z 6 na 7 lutego wizerunek Maryi przebywał w bazylice Grobu Bożego w Miechowie, gdzie tłumnie zgromadzili się wierni. Uczestnicy przeszli z Matką Bożą w procesji ze światłami obchodząc miechowski rynek. Podczas Mszy Świętej poświęcono kopie figury przeznaczone do peregrynacji w rodzinach parafii regionu.
Następnego dnia Matka Boża przebywała w Proszowicach i w Kazimierzy Wielkiej. Uroczystości towarzyszyły liczne nawrócenia i deklaracje poprawy życia.
W środowy wieczór figura zawitała do Wiślicy. Tutaj także odbyła się piękna procesja ze świecami.
W kolejnym dniu wizerunek odwiedził wszystkie parafie w Busku-Zdroju. Uroczystości zgromadziły dużo dzieci i młodzieży, ale również kuracjuszy i chorych.
Dziewiątego lutego w godzinach wieczornych figura przybyła do Pińczowa. Tutaj powitały ją m.in. dzieci ucharakteryzowane na pastuszków z portugalskiej Fatimy.
W przedostatnim dniu peregrynacji wizerunek Maryi przebywał w Chmielniku i Bodzentynie.
Ostatnim punktem peregrynacji figury Matki Bożej Fatimskiej była największa kielecka parafia – św. Józefa Robotnika. Uroczystościom przewodniczył biskup Kazimierz Ryczan i biskup Mieczysław Jaworski. W sobotę, 10 lutego 1996 roku biskup kielecki dokonał uroczystego aktu zawierzenia diecezji Matce Bożej z Fatimy, po czym wierni pożegnali wizerunek Maryi. Wydarzenie zgromadziło tłumy ludzi.
Figura została przekazana diecezji radomskiej.