KOŚCIÓŁ
Pielgrzymka w formie sztafety modlitwy
Nie zatrzymały jej władze komunistyczne, nie zatrzyma także koronawirus. Kielecka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę po raz 39. pójdzie w tym roku do Częstochowy. Przed Cudowny Obraz Najświętszej Maryi Panny wyruszą również pielgrzymi na rowerach.
„Kiedy wyruszymy na pielgrzymkowy szlak, pod opieką Maryi, Matki Kościoła i Łaskawej Pani Kieleckiej, poniesiemy tak wiele intencji osobistych, małżeńskich i rodzinnych. Tym razem nasze serca muszą być niezwykle ewangelicznie pojemne, aby wytrwale niosły intencje służby zdrowia, wszelkich służb walczących z pandemią koronawirusa oraz wszystkich chorych i tych, którzy z powodu choroby utracili swoich bliskich” – napisał w swoim słowie przed pielgrzymką biskup kielecki Jan Piotrowski.
Czas pandemii
Epidemia koronawirusa odcisnęła piętno właściwie na wszystkie sfery naszego życia. Nie pozostawiła bez wpływu także uroczystości religijnych, o czym przypomniał pasterz naszej diecezji. „Pamiętamy opustoszałe kościoły i kaplice, sprawowane Msze Święte niedzielne i świąteczne przy niewielkim udziale wiernych, odwołane rekolekcje wielkopostne, smutne Triduum Sacrum i Niedzielę Wielkanocną, brak procesji rezurekcyjnych i oczekiwanego wielkosobotniego poświęcenia pokarmów”.
Pandemia wpłynęła również na formę i przebieg sierpniowych kieleckich pielgrzymek: pieszej i rowerowej. „Jedną z głównych intencji, którą Wam polecam jako pasterz Kościoła kieleckiego, jest moja gorąca prośba o nasze eucharystyczne uzdrowienie, abyśmy powracali bezpiecznie do naszych świątyń i kaplic, ze świadomością, że Eucharystia jest sercem naszego chrześcijańskiego życia” – tłumaczył biskup Jan Piotrowski.
Pieszo…
W tym roku piesi pielgrzymi wyruszą pod hasłem „Oto wielka tajemnica wiary”. Homilie podczas codziennych Mszy Świętych będzie wygłaszał ksiądz Leszek Starczewski. – W konferencjach razem z księdzem Adamem Wilczyńskim podejmiemy temat tajemnicy znaczenia Eucharystii, czyli tego w co nas wprowadza Pan Bóg podczas Mszy Świętej – mówi ksiądz Grzegorz Stachura, przewodnik duchowy pielgrzymki.
Sama pielgrzymka, z powodu pandemii koronawirusa, przejdzie w nieco inny sposób, niż zawsze. Sposobem na bezpieczną, modlitewną wędrówkę na Jasną Górę będzie sztafeta złożona z poszczególnych grup pielgrzymkowych. Rekolekcje w drodze wyruszą tradycyjnie, 6 sierpnia z Wiślicy. – Od Wiślicy do Jasnej Góry trzynaście grup będzie szło po pół dnia. Rozpoczęcie o godzinie szóstej. Od południowej Mszy Świętej następuje zmiana grupy – wyjaśnia ks. Grzegorz Stachura. Pielgrzymkę zakończy Eucharystia na Jasnej Górze 13 sierpnia o godzinie 12.30.
… i rowerem
Na Jasną Górę pojedzie również Pielgrzymka Rowerowa Diecezji Kieleckiej. Do Częstochowy wyjedzie tylko 40-osobowa grupa osób najbardziej zaangażowanych w organizację modlitewnej wędrówki. – Cała pielgrzymka odbędzie się w jednym dniu, czyli 21 sierpnia. Pojedziemy do Wiślicy, skąd wyruszymy w stronę Jasnej Góry na pierwszy odcinek. Później podjedziemy samochodami na ostatni odcinek – tłumaczy ks. Tomasz Biskup, dyrektor pielgrzymki.
O godzinie 18.30 odprawiona zostanie Msza Święta na Jasnej Górze. – Osoby chętne zapraszamy do organizowania pielgrzymki rowerowej w małych grupach do około 10 osób lub wyjazdu na Jasną Górę samochodem, tak byśmy mogli spotkać się na tej Mszy Świętej – dodał ks. Tomasz Biskup. Nie będzie więc tradycyjnych zapisów przez internet.
Wszyscy jesteśmy zachęceni do łączności duchowej z pielgrzymami. Zarówno tych pieszych, jak i na rowerach.
Michał Łosiak