Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Radio eM Kielce w parafii w Zborówku – jednej z najstarszych w diecezji. Liczy blisko tysiąc lat

czwartek, 16 września 2021 13:21 / Autor: Michał Łosiak
Radio eM Kielce w parafii w Zborówku – jednej z najstarszych w diecezji. Liczy blisko tysiąc lat
Radio eM Kielce w parafii w Zborówku – jednej z najstarszych w diecezji. Liczy blisko tysiąc lat
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Roku 1085 sięga historia parafii św. Idziego w Zborówku. Choć pierwsza świątynia już nie istnieje, to parafia zachwyca nie tylko swoim bogactwem duchowym, ale również historycznym.

Kościół miał być wotum dziękczynnym Władysława Hermana, po urodzeniu mu się syna – Bolesława Krzywoustego.

– Kościół ten to nie tylko obiekt historyczny, ale także miejsce, przez które przeszło kilkadziesiąt pokoleń ludzi. Oni w tej świątyni byli ochrzczeni i przyjmowali inne sakramenty. Jest to więc miejsce uświęcone i przepełnione wiarą przodków, którzy przez kolejne wieki tutaj oddawali cześć Bogu – mówi ks. Paweł Staroszczyk, proboszcz parafii.

DSC 0700

Obecna świątynia składa się z dwóch części. Starsza – drewniana jest datowana na 1459 rok i jest jednym z najstarszych drewnianych kościołów w Polsce.

drewniany

– To jest pewna datacja, ponieważ o tym informuje napis na belce tęczowej oraz Jan Długosz w swojej kronice. Jak mówią historycy, jest to najstarszy kościół w Polsce z pewną datacją. Wielu przypisuje się starszą datę wybudowania, ale nie ma to potwierdzenia – dodaje ks. Paweł Staroszczyk.

DSC 0654

Wewnątrz kościoła znajdziemy m.in. cenną figurę św. Mikołaja, która umiejscowiona jest w ołtarzu głównym. Naszą uwagę zwracają także dwa krzyże z pracowni Wita Stwosza, dwa tryptyki – zarówno w ołtarzu głównym, jak i bocznym oraz… zabytkowe drzwi w zakrystii.

DSC 0635

DSC 0726

DSC 0660

drzwi

– Pochodzą one z XV wieku. Wykonane są z dwóch desek modrzewiowych z żelaznymi okuciami. Jest to jeden z najstarszych elementów zabytkowych w kościele – dodaje proboszcz parafii.

Wywiad z ks. Pawłem Staroszczykiem, proboszczem parafii w Zborówku przeczytacie tutaj: https://www.emkielce.pl/kosciol/ksiadz-pawel-staroszczyk-w-zborowku-znajduje-sie-jeden-z-najstarszych-w-polsce-kosciolow-drewnianych

DSC 0746

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO