Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Przemoc i ... orędzie pokoju

czwartek, 04 maja 2017 11:40 / Autor: Katarzyna Bernat
Przemoc i ... orędzie pokoju
Przemoc i ... orędzie pokoju
Katarzyna Bernat
Katarzyna Bernat

Rozmowa z historykiem ks. doktorem Tomaszem Gocelem, dyrektorem Archiwum Diecezjalnego w Kielcach.

- Mija setna rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie. Jaka była sytuacja w Europie w 1917 roku?

Był to kolejny rok I wojny światowej. Europa była nią zmęczona.  Doprowadziło to do niepokojów społecznych i zmian w systemach władzy, szczególnie w Rosji. Walczyły ze sobą dwa bloki. Państwa centralne: Niemcy i Austro-Węgry oraz Ententa: Francja, Wielka Brytania, Rosja, a w 1917 roku dołączyły do nich Stany Zjednoczone. Rosja na skutek rewolucji październikowej 1917 roku wypadła z bloku Ententy i zaczęła zmagać się ze swymi problemami wewnętrznymi, które znalazły oddźwięk w objawieniach fatimskich.

- Jaka była sytuacja w Portugalii?

Była bardzo niekorzystna dla Kościoła. W 1908 roku karbonariusze, czyli spiskowcy związani z masonerią, zorganizowali zamach na króla Carlosa I i jego najstarszego syna. To wydarzenie stały się okazją do zlikwidowania ustroju monarchicznego i proklamowania w 1910 roku republiki w Portugalii. Do 1926 roku około połowa członków rządu była masonami. Władze stwierdziły, że w szybkiej modernizacji kraju najbardziej przeszkadza Kościół katolicki. Rozpoczęła się więc intensywna walka z Kościołem, inspirowana i przeprowadzona przez masonerię. Spowodowało to wzrost liczby masonów w Portugalii, bo ludzie garnęli się do przywilejów władzy. Jednocześnie społeczeństwo w 77% nie umiejące pisać i czytać, było bezwolnie poddane akcjom ateizacyjnym.

- Jak one wyglądały?

- Najpierw zlikwidowano wszystkie zakony. Wydalono z kraju zakonników, którzy nie zgodzili się porzucić życia zakonnego, w tym wszystkich jezuitów. Nuncjusz apostolski musiał opuścić Portugalię. Usunięto z budynków publicznych symbole religijne. Zakazano nauczania religii w szkołach. Zlikwidowano wydział teologii, katedrę religii i prawa kościelnego na uniwersytecie w Coimbrze. Zamknięto osiem z trzynastu seminariów duchownych. Zniesiono święta katolickie, jako dni wolne od pracy, a niedzielę nazwano Dniem Odpoczynku. Boże Narodzenie zmieniono na Święto Rodziny. Z wojska wydalono kapelanów, a umundurowanym wojskowym zakazano uczestnictwa w nabożeństwach religijnych. Wprowadzono całkowity rozdział Kościoła od państwa na wzór francuskiego. Ogłoszono równość wszystkich wyznań. Wprowadzono wymóg uzyskiwania zezwoleń na publikację listów pasterskich. Znacjonalizowano własność kościelną, włączając w to obiekty sakralne i ich wyposażenie. Wprowadzono nadzór administracyjno – policyjny nad zbiorowymi praktykami religijnymi. Utworzono stowarzyszenia kultowe, które kontrolowały organizację i przebieg nabożeństw katolickich, ale tymi stowarzyszeniami nie mogli kierować księża, ani do nich należeć. Skasowano wszystkie wydatki na kult religijny, ustanowiono jednocześnie pensje dla księży, którzy byli lojalni wobec władzy państwowej. Zakazano publicznego noszenia sutanny i habitów. Wprowadzono prawo rozwodowe i śluby cywilne dla wszystkich par. Zsekularyzowane zostały cmentarze. W latach 1915-1917 w wyniku represji religijnych zginęło około czterech tysięcy Portugalczyków, więcej niż na froncie wojennym. Spalono około stu kościołów. Rozumiemy więc dlaczego Matka Boża, na miejsce swych objawień wybrała Portugalię. W objawieniu obiecała, że jednak prześladowania się skończą i Portugalia zachowa wiarę.

- Czy Portugalia zauważyła objawienia Matki Bożej w Fatimie?

- Zauważyła. Miało to przełożenie na represje, które zastosowano wobec widzących dzieci fatimskich. Dzieci były aresztowane, przesłuchiwane i szykanowane. Na ten temat rozpisywała się również prasa portugalska. W ostatnim objawieniu, podczas cudu słońca uczestniczyły tysiące ludzi. Przyszli oni do Fatimy narażając się, bo manifestowanie wiary groziło aresztowaniem i więzieniem.

- Jaka była sytuacja na drugim krańcu Europy w Rosji, o której wspomina Maryja?

- Objawienia fatimskie w sposób proroczy zapowiedziały to, co przyniosły wydarzenia w Rosji. Rodzina carska była wtedy pod wpływem Rasputina, mnicha syberyjskiego, który dyktował pewne posunięcia zależnej od niego carowej. W 1917 roku Rosja była państwem zmęczonym wojną. Miała największe straty osobowe, bo wojsko było nieudolnie dowodzone i niewłaściwie wyekwipowane. Panował chaos. Brakowało chleba. To doprowadziło do strajków w Piotrogrodzie (Petersburgu), upadku monarchii Romanowów i przejęcia władzy przez Komitet Wykonawczy Dumy Państwowej. W kwietniu 1917 roku w Rosji pojawił się Lenin, który do tej pory mieszkał w Zurichu. Dotąd nie mógł wrócić do Rosji, bo był zagrożony więzieniem za działalność polityczną. Został on przygotowany przez wywiad niemiecki, zaopatrzony w ogromne pieniądze i przewieziony w zaplombowanym pociągu do Piotrogrodu. Jego zadaniem było destabilizowanie sytuacji w Rosji. Niemcy posługując się Leninem i jego partią bolszewicką chciały szybko zakończyć wojnę z Rosją, a następnie przerzucić wszystkie siły na front zachodni. Bolszewicy, po przejęciu władzy w wyniku rewolucji październikowej, zgodnie z oczekiwaniami natychmiast zawarli pokój z Niemcami. Ten misterny plan utkany przez wywiad niemiecki udał się prawie w stu procentach. Rosja została wyeliminowana z wojny, a Niemcy mogły walczyć o zwycięstwo na Zachodzie. Gdyby nie pomoc USA, które w 1917 roku przystąpiły do wojny, z pewnością państwa Ententy byłyby pokonane.

- Co przyniosła rewolucja bolszewicka?

Bolszewicy nie byli popularni w społeczeństwie i musieli siłą przejąć władzę. Wybory, które zarządzili w grudniu 1917 roku dały im tylko 18% poparcia, a ich konkurenci eserowcy (Partia Socjalistów – Rewolucjonistów) mieli dwukrotnie wyższe. Bolszewicy mieli jednak władzę w dwóch największych ośrodkach: Moskwie i Piotrogrodzie. Byli to ludzie bezwzględni w dążeniu do władzy. Główną ich bronią był terror i zabijanie. Często posiłkowali się policją polityczną CzeKa, która siłą łamała wszelki opór.

- Maryja w Fatimie przestrzegała przed błędami Rosji, które mogą się rozszerzyć na cały świat. O jakie błędy chodzi?

- Myślę, że o brak jakichkolwiek zasad w zdobywaniu i sprawowaniu władzy oraz o bezbożnictwo, programowy ateizm. Przejęcie władzy przez bolszewików przyniosło utratę wszystkich swobód obywatelskich i doprowadziło do straszliwej wojny domowej, bo żadna z warstw społecznych nie chciała oddać swoich wolności bez walki. Bolszewicy zwalczali chłopów, inteligencję, wojsko, ludzi, którzy próbowali zachować swą niezależność, siłą narzucali swój program nie uznając żadnych innych postulatów. Oni stanowili prawo, a ich prawem była siła, przemoc i terror rewolucyjny. Do tego dochodziła masowa i programowa ateizacja społeczeństwa oraz rugowanie religii ze wszystkich obszarów życia społecznego i osobistego.

- Dlaczego Maryja wybrała bezbronne dzieci, jako powierników orędzia?  

- Jestem przekonany, że Maryja wybrała dzieci, ponieważ one szczerze przekazały to, co usłyszały. Bez żadnego nastawienia, czy interpretacji. Matka Boża poprosiła o odmawianie różańca i poświęcenie Rosji Niepokalanemu Sercu NMP. Gdy analizujemy następstwa rewolucji bolszewickiej, to widzimy jak wiele zła, dotąd niespotykanego, w ogromnej skali, przyniosła. Maryja jako Matka, przyszła by nas przygotować, ostrzec, a jednocześnie wskazać koła ratunkowe, które w tych niezwykle trudnych czasach mogą nam pomóc przetrwać i zachować wiarę. Głównym przesłaniem tego orędzia jest to, aby nie wątpić, nawet w trudnych okolicznościach, że Bóg jest oraz dawać świadectwo o Bogu w bezbożnym świecie. Objawienia maryjne i modlitwa różańcowa spowodowała, że w Portugalii po 1917 roku zmieniała się władza. Nowa podeszła już inaczej do spraw religii. Nie było odtąd prześladowań wierzących i złagodzono antykościelne prawo. Podjęcie przez Portugalczyków modlitwy różańcowej, do której wzywała Matka Boża, spowodowało zmianę na lepsze sytuacji społeczno-politycznej w Portugalii.

- Dziękuję za rozmowę.

Katarzyna Bernat  

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO