KOŚCIÓŁ
Prof. Piotr Wawrzyk: Bez Papieża Polaka komunizm by nie upadł
O świętym Janie Pawle II jako wybitnym dyplomacie, przywódcy Kościoła i patriocie mówił w rozmowie z Radiem eM Kielce prof. Piotr Wawrzyk, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.
Czy św. Jan Paweł II był dyplomatą?
Jego zdolności dyplomatyczne można było poznać jeszcze wówczas, gdy był kardynałem i potrafił wynegocjować z władzami komunistycznymi budowę kolejnych kościołów. To nie było – wbrew pozorom – takie proste, choć teraz wydaje się inaczej. Największą zasługą Papieża Polaka – niezaprzeczalną i niekwestionowaną – jest przyczynienie się do obalenia komunizmu. Dzięki jego współpracy dyplomatycznej ze Stanami Zjednoczonymi, Wielką Brytanią i Francją, udało się zmobilizować cały zachód do tego, żeby obalić żelazną kurtynę. Był częścią antykomunistycznego triumwiratu razem z Ronaldem Reaganem i Margaret Thatcher. Bardzo dobrze się rozumieli, potrafili współdziałać i doprowadzić do tego, żeby zniszczyć zbrodniczy system. Bez św. Jana Pawła II nie byłoby to możliwe. Wszystko zaczęło się od jego pamiętnych słów na placu Zwycięstwa w Warszawie. To obudziło społeczeństwo. Powstała „Solidarność”, a później doszło do tragedii stanu wojennego, podczas którego Papież Polak wspierał i współdziałał na rzecz Polski. To wszystko doprowadziło do tego, że mur runął.
Potem Ojciec Święty również żywo interesował się naszym krajem.
Jan Paweł II uważał, że nie wystarczy samo obalenie komunizmu, ale ważne było, żeby Polska była silnie zakotwiczona w zachodnim systemie bezpieczeństwa. Wspierał on ze wszystkich sił nasz akces do NATO i Unii Europejskiej. Wielokrotnie wypowiadał się o tym i przypominał, że od zawsze jesteśmy w Europie i bez nas nie da się zbudować silnej wspólnoty. Mówił, że Europa musi oddychać dwoma płucami. Jednym z nich jest nasz region pod przywództwem Polski.
Papież Polak angażował się jednak również w sprawy o charakterze globalnym.
Niewątpliwie, nie byłoby obalenia szeregu dyktatu, gdyby nie wsparcie dyplomacji watykańskiej. Jednym z przykładów jest Republika Południowej Afryki. Zmiany odbyły się na zasadzie pojednania. Takie przykłady można mnożyć. Oczywiście, nie wszędzie się to udało jak np. na Kubie. Nie doszło tam do zmiany ustroju, ale i tak można powiedzieć, że pod wpływem Kościoła, któremu przewodził św. Jan Paweł II opresyjność państwa się zmniejszyła.
Jakie jest obecnie przesłanie Ojca Świętego dla przywódców i dyplomatów?
Warto zacytować jedno zadanie: „Nie lękajcie się!”. To dla wszystkich powinno być najważniejsze.
Dziękuję za rozmowę.
****************************************
Cykl rozmów dotyczących św. Jana Pawła II to odpowiedź na zaciekłe ataki antykatolickich mediów na osobę Papieżą Polaka.