Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Pomóżmy masajskim dzieciom. Ostatnie dni zbiórki

piątek, 08 stycznia 2021 10:08 / Autor: Michał Łosiak
Pomóżmy masajskim dzieciom. Ostatnie dni zbiórki
Fot. Papieskie Dzieła Misyjne
Pomóżmy masajskim dzieciom. Ostatnie dni zbiórki
Fot. Papieskie Dzieła Misyjne
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Edukacja, ochrona zdrowia i budowa studni – to cele zbiórki, która prowadzona jest przez Papieskie Dzieła Misyjne na rzecz masajskich dzieci. Pieniądze możemy wpłacać jeszcze przez trzy dni.

Lud Masajów zamieszkuje Kenię i Tanzanię. Mieszkają oni w prostych warunkach i zajmują się hodowlą bydła. W bardzo trudnej sytuacji znajdują się masajskie dzieci, które od najmłodszych lat pomagają w opiece nad rodzeństwem i pracach domowych. O szkole bardzo często mogą tylko pomarzyć, bo o ich edukacji decyduje starszyzna plemienna. Za edukację i opiekę medyczną muszą płacić. Kolejnym problemem jest wykluczanie z plemienia dzieci chorych i niepełnosprawnych.

– W Tanzanii językiem oficjalnym są języki suahili i angielski. Masajowie posługują się językiem maa, zupełnie niepodobnym do oficjalnych. Szkolne klasy są przepełnione, a nauka suahili i angielskiego jest sporym wyzwaniem. Pojawił się pomysł, by dać szansę masajskim dzieciom i zorganizować kurs języka angielskiego i matematyki. Dzieciaki są tak zachwycone, że przychodzą do naszej szkoły godzinę wcześniej, by zająć lepsze miejsca i być bliżej tablicy. W oczach pracujących tam misjonarzy i w opinii nauczycieli dzieciaki zrobiły niesamowite postępy w nauce czytania i pisania. Nauka stała się dla nich zabawą i przygodą, o co trudno w przepełnionych szkolnych klasach – tłumaczy o. Arkadiusz Nowak, misjonarz z Tanzanii i dodaje, że problem wykluczenia społecznego jest bardzo poważny.

– Na misji wśród Masajów w Malambo jest wiele dzieci, które nie mają powodów, by się uśmiechać, inne... nie mogą się uśmiechać. Wszystko co inne, jest niebezpieczne. Jedno masajskie słowo enwoki i wszystko jasne. Oznacza ono przekleństwo, nieszczęście, rzucony czar. Dzieci inne to enwoki. To dzieci, które urodziły się z zajęczą wargą. Często za tę inność płacą najwyższą cenę, czyli cenę własnego życia. Dzieci, które urodziły się z krzywymi stopami czy kolanami, także wyglądają inaczej – przyznaje.

O wsparcie Masajów zaapelowały Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce. W ramach działań Kolędników Misyjnych uruchomiono specjalną zbiórkę internetową, na które możemy przekazywać pieniądze na rzecz tego afrykańskiego ludu.

Zostaną one przeznaczone, by pomóc najmłodszym w wyrównywaniu szans edukacyjnych, ochronie zdrowia oraz w budowie studni. Ma to pomoc w polepszeniu warunków higienicznych. Celem jest sto tysięcy złotych. W pierwszym etapie zbiórki potrzebnych jest pięćdziesiąt tysięcy złotych.

INTERNETOWA ZBIÓRKA NA RZECZ MASAJSKICH DZIECI

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO