Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

KOŚCIÓŁ

"Pola Nadziei" podsumowane

czwartek, 17 czerwca 2021 16:06 / Autor: Wojciech Dudkowski
"Pola Nadziei" podsumowane
"Pola Nadziei" podsumowane
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

Wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik oraz ks. Zbigniew Wójcik, opiekun Szkolnego Koła Caritas w Mniowie, zostali nagrodzeni statuetkami Anioła z Żonkilem. Podczas gali w ogrodach Domu Środowisk Twórczych wręczono także nagrody dla uczniów szkół, zaangażowanych w akcję „Pola Nadziei”.

Spotkanie poprzedziła Msza Święta pod przewodnictwem biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego, o której piszemy tutaj.

Na początku wręczono nagrody w konkursie plastycznym, polegającym na wykonaniu trójwymiarowej pracy, przedstawiającej pomoc osobom potrzebującym. Pierwsze miejsce zajęła Amelia Tomasik, której praca przedstawiała wnuka czytającego książkę chorej babci.

Kolejny rozstrzygnięty konkurs polegał na wykonaniu fotografii z żonkilem. Wygrała go Oliwia Bochenek, której konkursowa fotografia przedstawiała młodą osobę wręczającą żonkila osobie starszej.

Wręczono także nagrody w konkursie literackim, dotyczącym historii osób ze swojego otoczenia, świadczących pomoc innym. Najwyższy stopień podium zajęła Julia Galwas, która opisała swoją ciocię, lekarkę, pracującą w dobie pandemii.

- W zabieganym świecie XXI wieku najcenniejszy okazuje się czas, poświęcony bezinteresownie  innym. Jestem zbudowany tym, że co roku tak wiele młodych osób decyduje się na tę trudną ścieżkę poświęcenia siebie i swojego czasu po to, żeby pomóc innym – powiedział wicewojewoda świętokrzyski Rafał Nowak.

Kulminacyjnym momentem gali były jednak wyróżnienia „Anioł z żonkilem”, wręczane co roku osobom, które szczególnie mocno angażują się w pomoc charytatywną i jej promowanie. W tym roku nagrodzeni zostali nimi wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik oraz opiekun Szkolnego Koła Caritas w Mniowie ks. Zbigniew Wójcik

- Jest to dla mnie ogromne zaskoczenie i wzruszenie. Od wielu lat uczestniczę w akcji Pola Nadziei i robię to zawsze z czystego serca i prawdę powiedziawszy nawet zapomniałam, że każdego roku wręczane są takie wyróżnienia. Zawsze staram się pomagać tam, gdzie mogę być, czy to poprzez datek do puszki, czy przez przekazanie nagród. Odkąd jestem wicemarszałkiem, mogę z moimi kolegami z zarządu województwa jeszcze bardziej się w to włączyć – powiedziała Renata Janik.

Przekazano również dyplomy i upominki wszystkim szkołom, włączającym się w akcję. Wśród nich był Zespół Szkół Leśnych w Zagnański:

- W październiku zasadziliśmy żonkile, a wiosną, kiedy zakwitły, rozdawaliśmy je podczas zbiórki pieniędzy pod kościołem. Przy internacie budujemy też „Zakątek świętego Franciszka”, który będzie miejscem schronienia dla owadów, angażowaliśmy się też w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy w styczniu – opowiada Franciszek Połetek ze Szkolnego Koła Wolontariatu.

Pod koniec uroczystości głos zabrał biskup kielecki Jan Piotrowski:

- Każdy dobry uczynek, choćby mały, ale uczyniony z miłością, zawsze jest dostrzegalny. To się dokonało na naszych oczach, odkryliśmy tę rzeczywistość niewielkich, ale pełnych miłości dzieł. Wszystkim ze szczerego serca gratuluję i życzę owocnej kontynuacji – powiedział.

Akcja Pola Nadziei rozpoczyna się co roku w październiku, kiedy sadzone są żonkile. Na wiosnę są one rozdawane na ulicach Kielc podczas akcji charytatywnych i kwest. W naszej diecezji akcja odbyła się już po raz 11.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO