Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Pierwsza Komunia Święta w czasie pandemii

wtorek, 11 maja 2021 10:12 / Autor: Michał Łosiak
Pierwsza Komunia Święta w czasie pandemii
Pierwsza Komunia Święta w czasie pandemii
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Mniejsze grupy i tradycyjny, majowy termin – tak będą wyglądały uroczystości Pierwszej Komunii Świętej w największych kieleckich parafiach. Sprawdziliśmy, jak poszczególne wspólnoty przygotowują się do tego wydarzenia.

Pierwsza Komunia Święta to przede wszystkim uroczystość religijna, podczas której wierni po raz pierwszy przyjmują sakrament Eucharystii. To również bardzo ważny dzień dla całych rodzin i wspólnot parafialnych. W polskich warunkach uroczystości pierwszokomunijne wiążą się z zaangażowaniem wielu branż – od gastronomicznej po kosmetyczną. Nie dziwi więc wielkie zainteresowanie tym, jak będą one przebiegały w czasie pandemii.

Słowo Biskupa

Zalecenia w tej sprawie wydał Biskup Kielecki Jan Piotrowski. Pasterz Kościoła kieleckiego zaleca, aby „terminy uroczystości w parafii były ustalane jako wspólna decyzja proboszcza parafii i rodziców dzieci przygotowujących się do I Komunii Świętej”. Ponadto biskup Jan Piotrowski zachęca, aby „w sytuacji, gdy nie będzie jednomyślności, co do jednego terminu I Komunii Świętej, to dla pozostałej grupy dzieci, należy ustalić nowy termin I Komunii Świętej w późniejszym czasie, ale nie później niż do końca 2021 roku”. Biskup kielecki przypomina również, że podczas uroczystości należy uwzględniać aktualne przepisy sanitarne. W razie konieczności „powinny być one organizowane w mniejszych grupach”.

„Przypominam zasadę, że obowiązek przygotowania dzieci do I Komunii Świętej spoczywa przede wszystkim na rodzicach i odbywa się w rodzinach, które są Kościołem Domowym. W tym obowiązku rodzice są wspomagani przez księży, siostry zakonne, czy katechetów świeckich. Na proboszczu parafii spoczywa obowiązek zweryfikowania odpowiedniego przygotowania dzieci do spowiedzi świętej i przyjęcia I Komunii Świętej. W zależności od parafii formacja powinna odbywać się w sposób zdalny, albo w małych grupach”, zauważył Pasterz naszej diecezji, który podkreślił również konieczności przystąpienia dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii Świętej do spowiedzi.

W naszych parafiach

W parafii św. Józefa Robotnika, która jest największą wspólnotą w Kielcach, uroczystość podzielono na poszczególne klasy. Począwszy od 15 maja co tydzień do 29 maja, w trakcie jednej Mszy Świętej sakrament przyjmie po raz pierwszy około 20 dzieci.  – Są to małe grupy. Prosimy tylko rodziców i rodziców chrzestnych. Ograniczamy liczbę osób do minimum – tłumaczy ks. Jan Iłczyk, proboszcz parafii św. Józefa.

Niektóre parafie czekały z konkretnymi rozwiązaniami na kolejne decyzje rządu w sprawie obostrzeń oraz na rozwój sytuacji pandemicznej. W parafii Ducha Świętego w Kielcach uroczystości zaplanowano na 15 maja oraz na 12 czerwca. Dzieci podzielono na trzy grupy, liczące maksymalnie 30 osób z ograniczonym składem gości. Podział na mniej liczne grupy obowiązuje również w parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego, gdzie Pierwsza Komunia Święta odbędzie się 29 maja w dwóch turach – o godzinie 11 i o godzinie 13. W parafii św. Jadwigi Królowej uroczystość zaplanowano zaś na 8 maja, także w dwóch grupach.

W parafii św. Wojciecha dzieci przyjmą Komunię Świętą po raz pierwszy 15 maja podczas dwóch Mszy Świętych – o godzinie 10 i 12. Z kolei w parafii Miłosierdzia Bożego uroczystość odbędzie się tydzień później. Zaplanowano, że dzieci po raz pierwszy przyjmą Eucharystię w trakcie jednej Mszy Świętej.

Na kieleckim Białogonie, w parafii Przemienienia Pańskiego w Kielcach, Pierwsza Komunia Święta zaplanowana jest na 29 maja.

Co z przyjęciem?

Choć Pierwsza Komunia Święto to przede wszystkim święto religijne, to jednak wiąże się ona również z organizacją przyjęcia z udziałem rodziny. W tym roku ta część celebracji jednego z najważniejszych dni w życiu także stanęła pod znakiem zapytania. Wiele branż czekało z niecierpliwością, ale i nadzieją na kolejne decyzje rządu odmrażającego poszczególne sektory gospodarki. Pod koniec kwietnia władze ogłosiły kolejny etap luzowania obostrzeń. Od 15 maja będzie można organizować imprezy okolicznościowe takie jak wesela, czy komunie. Na razie tylko na zewnątrz i z limitem do 25 gości. Limit ten zwiększy się do 50 dokładnie 29 maja. Wówczas możliwe będzie także organizowanie przyjąć wewnątrz lokalu.

– To dobra wiadomość, ale w ostatnim czasie przeżyliśmy prawdziwy roller coaster. Posiadanie własnego, sporego ogródka teraz będzie się bardzo opłacało. Sezon rozpoczynamy pełną parą już 15 maja. Dzwonią do nas zrozpaczeni rodzice, których dzieci będą miały komunię 8 maja i pytają, czy mogą zorganizować przyjęcie tydzień później. Niektórzy przenoszą imprezę na czerwiec. Takie zainteresowanie cieszy, bo jest zwiastunem powolnego, ale rozkręcania się interesu – mówi nam właściciele jednego z lokali organizujących przyjęcia komunijne. Przy okazji przedstawia swój obraz sytuacji w branży.

– To prawda, że pandemia uderzyła w wiele lokali i przyniosła negatywne skutki. Z drugiej strony pokazała kto rzeczywiście inwestował w swój biznes i był przygotowany na różne sytuacje. Wydaje mi się, że przychodzi taki czas, kiedy wszystko się odwróci. Wśród właścicieli mówi się, że to lato może być przełomowe. Ludzie są spragnieni wyjścia do pubu, czy restauracji, więc zyski mogą się zwiększyć – dodaje.

Co ciekawe, w wielu parafiach rodzice pytają już jak będzie wyglądała Pierwsza Komunia Święta w następnym roku. Biorąc pod uwagę jak wygląda sytuacja, chyba nie możemy być niczego pewni. No może oprócz tego, że to Pan Jezus powinien być w tym dniu na pierwszym miejscu.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO