KOŚCIÓŁ
Pielgrzymka tuż tuż...
Przed nami XXXV Kielecka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Rozpocznie się ona 5 sierpnia w Wiślicy. Pątnicy pójdą pod hasłem „Nowe życie w Chrystusie”. W tym roku na pielgrzymów czeka kilka niespodzianek.
Tradycyjnie pielgrzymka rozpocznie się 5 sierpnia w Wiślicy. Wydarzenie otworzy uroczysta msza święta pod przewodnictwem ks. biskupa Jana Piotrowskiego. W ten sam dzień, od godziny 14:00 rozpoczną się zapisy. – By się zapisać koniecznie trzeba mieć ze sobą specjalny formularz zgłoszeniowy. Należy go pobrać u siebie w parafii. Oczywiście Ci, którzy z różnych względów nie będą mogli rozpocząć wędrówki od Wiślicy, mogą to zrobić w każdym innym momencie naszej wędrówki. Należy jednak pamiętać, by zgłosić swoją obecność u organizatorów – poinformował na konferencji prasowej Mateusz Żelazny, rzecznik pielgrzymki.
Na pątniczy szlak pielgrzymi wyruszą 6 sierpnia. W ciągu ośmiu dni będą mieli do pokonania trasę o długości ponad 200 km. Tegoroczna pielgrzymka będzie odbywać się pod hasłem : „Nowe życie w Chrystusie”. Rozważania podejmowane na trasie będą obracać się wokół sakramentów świętych oraz przypadającej na ten rok 1050 rocznicy chrztu Polski. Tradycyjnie, uczestnicy pielgrzymki kieleckiej podzieleni będą na trzynaście grup, każda z nich ma swój kolor oznaczający poszczególne dekanaty. Od kilku lat jest także czternasta - duchowa grupa żółto-biała, której patronuje święty Jan Paweł II. Tworzą ją osoby, które swą modlitwą wspierają pątników. – Zapraszamy do tej grupy wszystkich tych, którzy z różnych przyczyn nie mogą wybrać się razem z nami na szlak. Do grupy duchowej trzeba zapisać się w swojej parafii. Każdy pielgrzym duchowy otrzyma tam legitymację z rozważaniami, czyli rodzaj „mapy duchowej” zawierającej tematy podejmowane podczas pielgrzymowania – informuje ks. Grzegorz Stachura, ojciec duchowny pielgrzymki. W tym roku grupę żółto - białą będzie reprezentował idąc z pielgrzymką ks. Adam Nowak, wikariusz z Łopuszna, który ofiaruje swoją modlitwę, wędrówkę i codzienną Mszę św. w intencji pielgrzymów duchowych.
Organizatorzy pielgrzymki przygotowali na tegoroczną wyprawę kilka nowości. Pierwszą z nich jest nietypowa lekcja historii. – Podczas pielgrzymki, pątnicy będą mieli do wykonania pewne zadanie. Przygotowaliśmy dla nich reprodukcje obrazów Jana Matejki, przedstawiające m.in. Bitwę pod Grunwaldem, czy hołd pruski. Każda grupa będzie musiała odtworzyć to, co jest przedstawione na obrazie. To zostanie uwiecznione na zdjęciu, które później trafi na portal społecznościowy. Chcemy w ten sposób przypomnieć pielgrzymom o ważnych wydarzeniach. Sądzimy, że to będzie znacznie ciekawsza lekcja historii niż np. półgodzinna konferencja – opowiada ks. Grzegorz Stachura.
Kolejną nowością jest komiks przygotowany przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży „W Skale” pod opieką ks. Marka Bladego, który ma zachęcić młodzież do dalszego działania na rzecz ożywienia Kościoła. – Za nami światowe Dni Młodzieży, czas w którym młodzi ludzie pokazali swoją aktywność i energię. Nie chcemy, by wraz z odjazdem papieża do Watykanu to się zakończyło, ale było kontynuowane dalej. Chcemy zachęcić młodzież do działania, chociażby w Stowarzyszeniach Katolickich – dopowiada kapłan . - Na tym jednak nie koniec. Przygotowaliśmy coś jeszcze. Są to specjalne zwoje, które będą wędrować w poszczególnych grupach przez całe osiem dni. Pielgrzymi będą mogli napisać na nich swoje intencje i prośby, a także modlitwy, czy podziękowania. Zwoje te zostawimy w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze – podsumowuje ks. Stachura.
Kolumna pielgrzymkowa wkroczy do Kielc 8 sierpnia. Wtedy też uczestnicy wraz z mieszkańcami miasta wezmą udział w uroczystościach na placu Jana Pawła II przed kielecką katedrą.
Pielgrzymka zakończy się 13 sierpnia. Organizatorzy przewidują, że w tegorocznym wydarzeniu weźmie udział ponad 2 tys. osób.