KOŚCIÓŁ
Pielgrzymi w Morawicy. W środę wejdą do Kielc
Za nami kolejny etap 37. Kieleckiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Pielgrzymi zostali podzieleni na dwie kolumny, które wczoraj wyruszyły z Pińczowa i Chmielnika w stronę Morawicy.
– Tego dnia zdecydowanie lepiej jest być po tej stronie chmielnickiej, bo ten odcinek liczy mniej kilometrów i można pospać nieco dłużej. W Pińczowie wstaliśmy wcześniej i pod kościołem parafialnym mieliśmy Eucharystię. Dzisiaj jesteśmy rozrzuceni po całych południowych rubieżach Kielc. Część śpi w Morawicy, część w Woli Morawickiej i Obicach. Jutro drogą krajową 73 będziemy zmierzać w kierunku Kielc – tłumaczył Mateusz Żelazny, rzecznik prasowy pielgrzymki.
Dziś tematem przewodnim, który rozważali pątnicy był sakrament Bierzmowania. Pielgrzymi zastanawiali się nad możliwością rozwijania darów Ducha Świętego w codzienności. Wysłuchali także konferencji księdza Tomasza Siemieńca pod tytułem Duch Święty w tajemnicy Zwiastowania Maryi i tajemnicy Narodzenia Jezusa. Pątnicy dostrzegają pomoc Ducha Świętego na trasie i w życiu codziennym. – Jest to sakrament, w którym Duch Święty przychodzi po raz kolejny i daje pełnię darów, które po raz pierwszy otrzymaliśmy we Chrzcie Świętym. W ten sposób jest to sakrament dojrzałości chrześcijańskiej, ale nie można myśleć, że skoro mamy ten sakrament to już całe życie będziemy dojrzali. Nawet apostołowie i święci dojrzewali aż do śmierci – wyjaśniał ksiądz Grzegorz Stachura, kierownik duchowy pielgrzymki kieleckiej.
Tradycyjnie podczas Apelu Jasnogórskiego uczestnicy pielgrzymki będą wspominać postać świętego, który odznaczał się również patriotyczną postawą. Dziś będzie to św. Urszula Ledóchowska. Urodziła się ona 17 kwietnia 1865 roku w austriackim Loosdorfie. Była jedną z dziewięciorga dzieci oficera armii austriackiej. Trójka jej rodzeństwa wybrała drogę życia konsekrowanego. Mając 21 lat wstąpiła do krakowskiego klasztoru urszulanek. W 1907 roku wyjechała z dwiema siostrami do Petersburga i została kierownikiem internatu w polskim gimnazjum. Wydalono ją z Rosji po wybuchu I wojny światowej. Pracowała w Skandynawii, gdzie aktywnie włączyła się w pomoc polskim emigrantom. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę wróciła do kraju i założyła m.in. pierwsze w Polsce koło Krucjaty Eucharystycznej. Była wielokrotnie odznaczana przez władze państwowe. Zmarła w Rzymie w 1939 roku. Została kanonizowana przez św. Jana Pawła II 18 maja 2003 roku.
Jutro pielgrzymi wejdą do Kielc. O godzinie 15.30 przy kieleckiej Katedrze zostanie odprawiona Msza Święta pod przewodnictwem biskupa Jana Piotrowskiego, biskupa kieleckiego.