Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Pamiętamy i modliliśmy się w intencji Żołnierzy Wyklętych

piątek, 01 marca 2024 17:05 / Autor: Łukasz Czerwiak
Pamiętamy i modliliśmy się w intencji Żołnierzy Wyklętych
Pamiętamy i modliliśmy się w intencji Żołnierzy Wyklętych
Łukasz Czerwiak
Łukasz Czerwiak

Jak co roku, 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W ich intencji odbyła się Msza Święta zorganizowana przez środowiska patriotyczne.

W tym roku w programie głównych obchodów uroczystości organizowanych przez Urząd Wojewódzki nie znalazła się Msza Święta. Jednak środowiska patriotyczne postanowiły nie rezygnować ze wspólnej modlitwy w intencji bohaterów. Liturgii przewodniczył ks. Jacek Kopeć, dyrektor Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. św. Stanisława Kostki.

Po Eucharystii zgromadzeni wierni przeszli przed ścianę straceń w byłym więzieniu kieleckim. Tam złożono kwiaty i zapalono znicze.

– Możemy wymienić bardzo wiele nazwisk osób, które walczyły o niepodległość Polski i zostały zamordowane przez reżim komunistyczny. Dla uczczenia Żołnierzy Wyklętych przeżywamy pierwszy marca jako ich święto. Dokładnie tego dnia w 1951 roku pułkownik Łukasz Ciepliński oraz sześciu jego najbliższych współpracowników zostali zamordowani w więzieniu w Warszawie. Na tą właśnie pamiątkę oddajemy dzisiaj cześć wszystkim pomordowanym – tłumaczy Marek Jończyk, historyk z Delegatury IPN w Kielcach.

Uroczystości odbyły się takżę przed Pomnikiem Armii Krajowej na Skwerze im. Stefana Żeromskiego.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO